Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kliczkowie znajduje się jedyny cmentarz dla koni w Polsce. Jak aktualnie wygląda? Zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Widok na trzy nagrobki, które pozostały na terenie kliczkowskiego parku
Widok na trzy nagrobki, które pozostały na terenie kliczkowskiego parku użyczone/archiwum Polska Press
Nadal niewiele osób wie, że w Kliczkowie oprócz jednego z najpiękniejszych zamków znajduje się najstarszy i jedyny w Polsce cmentarz dla koni i psów. Znajduje się na terenie zrewitalizowanego parku przypałacowego. Jak dziś wygląda?

Spis treści

Cmentarz dla koni w Kliczkowie. W 2009 roku pochowano tu ostatnią klacz

Cmentarz jest wyjątkowy nie tylko w Polsce, ale i na skalę światową. Warto wspomnieć, że jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku znajdowało się tutaj kilkanaście nagrobków. Do czasów współczesnych przetrwały tylko trzy. Reszta została prawdopodobnie wykorzystana po wojnie przez mieszkańców do budowy domów. Miejsce pochówku koni znajduje się na zabytkowym parku zbudowanym w stylu angielskim, umiejscowionym obok pałacu, którego wielkość liczy obecnie siedem hektarów. Przed wojną było to aż 80 hektarów, co musiało robić ogromne wrażenie na odwiedzających.

Nagrobki trzech koni w Kliczkowie. Ostatni klacz rycerska nazywała się Zacateca

Na terenie parku w Kliczkowie znajdują się dwa historyczne nagrobki koni i jeden współczesny. JUNO został pochowany w 1938 roku, a Zacateca w 2009 roku. Nowy pomnik stoi pomiędzy dwoma starymi. To wyjątkowe miejsce znajduje się tylko kilka minut spacerem od zamku w Kliczkowie. Spacerowicze łatwo tu trafią. Fundacja Pro Culturae Bono kilka lat temu zdecydowała się na rewitalizację parku i dziś w tym miejscu odbywają się rajdy konne oraz wyścigi psich zaprzęgów.

Cmentarz dla koni w Kliczkowie, zamek i park
Ten nagrobek powstał w 2009 rokuużyczone/archiwum Polska Press

Zamek w Kliczkowie to prawdziwa perełka regionu

Warownię wzniesiono w 1297 roku zapanowania Bolka I Surowego, który był księciem świdnicko-jaworskim. Zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Obecny wygląd zawdzięcza Fryderykowi zu Solms-Baruth, na polecenie którego budowla nawiązuje wyglądem do tych nad francuską Loarą. W zamku wielokrotnie bywał Wilhelm II, który uwielbiał tu polować. Po wojnie kliczkowska perełka architektoniczna popadła w niebyt i z roku na rok stawała się ruiną. Odnowę zawdzięcza fundacji, która dzięki unijnym pieniądzom zrewitalizowała park oraz wyremontowała zamek.

Zwiedzanie zamku Kliczków w 2022 roku. Cennik

  • Dorośli: 25 zł za osobę
  • Dzieci 4-15 lat: 18 zł za osobę
  • Dzieci poniżej 4 lat: bezpłatnie

Zamek Kliczków można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

Cmentarz dla koni w Kliczkowie, zamek i park
Tak wygląda zamek Kliczkówużyczone/archiwum Polska Press

Ławeczka Henryka Baranowskiego w Kliczkowie

Tablica upamiętniająca wybitnego reżysera oraz ławeczka z tablica informacyjną powstały z inicjatywy Jadwigi Szczurowskiej. Na oficjalnej uroczystości pojawił się Jerzy Janeczek (odtwórca roli Wici w "Samych Swoich"), przyjaciel artysty.

Baranowski zmarł w 2013 roku, a jego twórczość została doceniona nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Współpracował z największymi teatrami, a to tylko kilka nagród, jakie zostały mu przyznane.

  • 1992 – Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za Wybitne Zasługi w Szerzeniu Polskiej Kultury i Sztuki za Granicą
  • 1992 – „James Jefferson Award” za najlepsze przedstawienie sezonu w Chicago za Peepshow
  • 2000 – „Złota Maska” za najlepszą inscenizację i reżyserię oraz „Srebrna Maska” za najlepszy spektakl za Echnatona w Teatrze Wielkim w Łodzi
  • 2004 – Wszechrosyjska Złota Maska za najlepszą inscenizację operową w Rosji za Życie z idiotą w Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu
Cmentarz dla koni w Kliczkowie, zamek i park
Ławeczka poświęcona Henrykowi Baranowskiemuużyczone/archiwum Polska Press

Jak dojechać do Kliczkowa? Mapa dojazdu

W Kliczkowie o tej porze roku jest naprawdę wyjątkowo, więc można zaplanować wycieczkę, podczas której zwiedzimy zamek, ale zobaczymy też jak wygląda cmentarz dla koni i gdzie dorastał Baranowski.

Zobacz na zdjęciach zamek, cmentarz i ławeczkę, poświęconą Baranowskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Kliczkowie znajduje się jedyny cmentarz dla koni w Polsce. Jak aktualnie wygląda? Zdjęcia - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto