MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Jeleniej Górze będzie odlotowo. Powstanie tu Europejskie Centrum Lotów Falowych

Katarzyna Wilk
Fot.: Marcin Oliva Soto Szybownictwo – ten sport przyciąga Dolnoślązaków w każdym wieku.
Fot.: Marcin Oliva Soto Szybownictwo – ten sport przyciąga Dolnoślązaków w każdym wieku.
Promocja na skrzydłach Wiatry wiejące nad Kotliną Jeleniogórską pozwalają wzbić się szybowcom na wysokość ośmiu tysięcy metrów. Dzięki tak sprzyjającym warunkom klimatycznym stolica Karkonoszy zasłynie w całej Europie ...

Promocja na skrzydłach
Wiatry wiejące nad Kotliną Jeleniogórską pozwalają wzbić się szybowcom na wysokość ośmiu tysięcy metrów. Dzięki tak sprzyjającym warunkom klimatycznym stolica Karkonoszy zasłynie w całej Europie

Piloci nie muszą wybierać się aż do Finlandii, aby poszybować na rekordowych wysokościach. – Karkonosze, jak mało które góry w Europie, świetnie się do tego nadają – zapewnia Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. Zgadza się z tym Jakub Frątczak z Krakowa, który chętnie tu przyjeżdża. – Bo mam naprawdę znakomite warunki do latania szybowcem – przyznaje pilot.

Powrót do tradycji
Skoro nad Kotliną Jeleniogórską można wzbić się w powietrze nawet na wysokość ośmiu tysięcy metrów, władze aeroklubu chcą otworzyć w stolicy Karkonoszy Europejskie Centrum Lotów Falowych. Ma to być największy ośrodek szkolenia szybowników w Europie. Byłby to powrót do przed- i powojennych tradycji, gdy region słynął ze szkolenia pilotów.

Góry bez granic
Centrum, przy współpracy pilotów z Czech, ma ruszyć w tym roku w ramach projektu „Karkonosze bez granic”. – Wracamy do specjalizacji szkolenia szybowników w lotach falowych – zaznacza Jacek Musiał.
Jeleniogórski Ośrodek Szybowcowy przed laty osiągał w tej dziedzinie niespotykane rekordy. Jednym z nich jest rekord Lidii Pazio z 1961 roku. Pilotka pobiła wtedy dwa rekordy świata w kategorii szybowców wielomiejscowych. Wzbiła się na wysokość 8804 m.
Władze aeroklubu chcą wykorzystać wyjątkowe warunki klimatyczne i ściągnąć w Karkonosze zagranicznych pilotów. – Zorganizujemy obozy, na których spotykać się będą wielbiciele tego sportu z całej Europy – zapowiada Musiał. Już w tym roku Jelenią Górę odwiedziło ponad trzydziestu pilotów z innych krajów. Byli to m.in. Niemcy, Czesi, Szwedzi oraz Finowie.

Aktywny wypoczynek
Sporty lotnicze świetnie rozwijają się również w regionie wałbrzyskim. Pod Wałbrzychem zorganizowano pierwszy w Polsce kurs instruktorów paralotniarstwa. Później w Górach Suchych w pobliżu przygranicznego Mieroszowa powstała szkoła latania. Szkolą się tam miłośnicy paralotni i lotni. Zarówno 15-latkowie, jak i 70-latkowie. Ten sport przyciąga coraz większe rzesze turystów z Polski, Czech i Niemiec. Cieszą się z tego powodu właściciele restauracji i pensjonatów z regionu. W tej chwili podpisaliśmy umowę o współpracy z lotniarzami ze Słowacji. Wiosną planujemy wspólne imprezy i zloty – mówi Andrzej Binkowski, szef szkoły latania.

NA CZYM POLEGAJĄ LOTY FALOWE
Najczęstsze i najlepsze warunki dla lotów falowych występują zwykle późną jesienią i wczesną wiosną. Ma to miejsce, gdy wieje wiatr halny. Ciepłe i wilgotne powietrze przemieszczające się szybko z południa napotyka na przeszkodę w postaci łańcucha górskiego. Przekraczając go, wznosi się. Przed szczytami gór powstaje tzw. mur halniakowy. Kończy się on na linii grzbietów gór. Nad północnymi stokami gór powietrze opada, a opadając, ogrzewa się. Zachmurzenie znika i pozostaje tylko silny, ciepły wiatr. Falowy lot szybowcem można porównać do surfingu. – Jest to jednak dużo potężniejsze zjawisko – zaznacza dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego Jacek Musiał.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto