Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu gotowali pod okiem znakomitego kucharza, Michała Wróbla

SU
Szef kuchni Restauracji EM zdradził nam kilka przepisów

W budynku wielofunkcyjnym w Jastrzębiu odbyła się kolejna edycja cieszących się wielką popularnością warsztatów kulinarnych. Tym razem uczono się gotować pod okiem Michała Wróbla, szefa kuchni Restauracji EM z Koziegłów, którego wspierała mama Elżbieta.

Każde spotkanie miłośników gotowania ma swój kucharski motyw przewodni – tym razem były to potrawy z wątróbki. W menu V warsztatów kulinarnych znalazły się także farfelki (drobne kluseczki), zupa kurzina, której głównym składnikiem są pokrzywy oraz ciasto marchewkowe.

Michał Wróbel podzielił się z przybyłymi na warsztaty wiedzą na temat metod obróbki wątróbki.

O oprawę muzyczną przy degustacji przyrządzonych potraw zadbała Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja.

Organizatorem cyklu warsztatów kulinarnych jest Gminny Ośrodek Kultury w Poraju. Kolejne spotkanie odbędzie się 5 grudnia, ponownie w budynku wielofunkcyjnym w Jastrzębiu o godz. 17. Więcej informacji już wkrótce!

Przedstawiamy przepisy kilku wspaniałych potraw Michała Wróbla.

Farfelki (drobne kluseczki)
1 opakowanie zacierki (200g)
50 g masła
1 średnia cebula
200 ml wywaru drobiowego
1 p. pietruszki zielonej
sól, pieprz

Do osolonej gotującej się wody wsypać zacierkę, ugotować na al dente. Odcedzić i hartować pod zimną wodą. Ostudzoną zacierkę przełożyć do miski. W garnku rozpuścić masło wrzucić pokrojoną w kostkę cebule i zeszklić. Dodać zacierkę zalać wywarem i dusić mieszając. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i pietruszką. Dusić do połączenia smaków i odpowiednio miękkiej konsystencji kluseczek.

Kurzina z grzankami (zupa z pokrzyw)
15 pędów młodej pokrzywy
1 pęczek szczypiorku
1 łyżka soku z cytryny lub ocet winny
1 średnia cebula
150 g słoniny wędzonej
40 g mąki pszennej
1,5 l wody (najlepiej wywaru mięsno warzywnego)
sól, pieprz

Wodę zagotować, lekko osolić. Zieleninę umyć, drobno pokroić i wrzucić na wrzątek. Słoninę pokroić w kostkę, podsmażyć, dodać drobno pokrojoną cebulę. Wszystko razem usmażyć. Dodać mąkę i sporządzić zasmażkę, którą należy rozprowadzić lekko wodą i dodać do zupy. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny lub octem.

Marchwiak (Ciasto marchewkowe)
500 g tartej marchewki
1 ½ szklanki cukru
4 jaja
¾ szklanki mąki ziemniaczanej
¾ szklanki oleju
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
80 g suszonych śliwek

Marchew zetrzeć na tarce o średnich oczkach, przełożyć do miski dodać żółtka, olej i pokrojone
śliwki. W osobnej misce naszykować mąkę z proszkiem do pieczenia. Białka ubić na sztywną pianę, razem z cukrem. Połączyć składniki, wyrobić delikatnie na jednolitą masę i przełożyć
do blaszki wyłożonej papierem. Włożyć do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 180 stopni i piec ok. 35 min kontrolując patykiem do szaszłyka.

Mus z wątróbki ze śliwką
400 g wątróbek drobiowych
1 średnia cebule
100 g gęsiego smalcu (sadła)
majeranek, sól, pieprz
40 g śliwki suszonej
żelatyna
woda
krem balsamiczny

Wątróbkę opłukać, osuszyć i oczyścić. Cebulę obrać, pokroić w paski. Wątróbkę smażyć na gęsim smalcu, dodając cebule, Doprawić solą, majerankiem i pieprzem. Ostudzoną wątrobę zmielić na jednolitą gładką masę dodać pokrojoną w kostkę śliwkę doprawić do smaku i przełożyć do foremki wyłożonej folią spożywczą lub foremki sylikonowej. Mocno schłodzić. W garnku zagotować wodę dodać żelatynę według przepisu na opakowaniu, dodać kilka kropli kremu balsamicznego i ostudzić. Po wyjęciu musu z formy spryskać tężejącą żelatyną.

Surówka z kapusty czerwonej
¼ główki kapusty czerwonej
1 por (biała część)
1 duże jabłko
¼ bulwy selera
cukier, sól
Sos: olej, cytryna, musztarda, jajko

Kapustę zszatkować posolić, pocukrować, wygnieść i odstawić by zmiękła. Por pokroić w półplasterki, jabłko ogórek i seler zetrzeć na tarce o grubych otworach skropić cytryną. Wszystkie składniki wymieszać dodać sos zrobiony z żółtka musztardy i oleju doprawiony solą i pieprzem (sos można zastąpić majonezem).

Surówka z pieczonych buraków
1 kg buraków
sos: 50 ml oliwy
50 ml octu winnego
1 łyżka musztardy francuskiej
sól, pieprz, cukier

Buraki umyć oczyścić zawinąć w folie aluminiową i piec w temperaturze 180 *C około 1,5 godziny do miękkości. Po wystudzeniu obrać, pokroić w ćwiartki a następnie cienkie plasterki. Wszystkie składniki sosu wymieszać doprawiając solą, pieprzem i cukrem. Przygotowanym sosem zalać plastry buraczków i odstawić na minimum godzinę by nabrały smaku.

Wątróbka drobiowa na słodko
400 g wątróbek drobiowych
3 średnie cebule
2 jabłka
5 łyżek miodu
ok. 100 g masła (najlepiej klarowanego)
majeranek, sól, pieprz

Wątróbkę opłukać, osuszyć i oczyścić. Cebulę obrać, pokroić w krążki. Jabłka oczyścić z gniazd i pokroić na osiem części.

Wątróbkę smażyć na maśle, dodając cebule, jabłka i miód. Doprawić solą, majerankiem i dużą ilością pieprzu. Dusić na małym ogniu do momentu gdy cebule i jabłka będą miękkie ale nie rozprażone.

Wątroba wieprzowa z cebulą i pieczarkami
600 g wątroby wieprzowej
3 duże cebule
500 g pieczarek
smalec
mąka pszenna (do obtoczenia)
1 l mleka
sól, pieprz

Wątrobę opłukać i osuszyć. Oczyścić z błon i żył, pokroić na cienkie plastry i zamoczyć w mleku. W tym czasie obrać i pokroić cebule w piórka a pieczarki w ćwiartki. Na patelni rozgrzać smalec zeszklić cebule i dorzucić pieczarki. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dusić do miękkości. Wyjętą z mleka i osuszoną wątrobę oprószyć mąką i smażyć na rozgrzanym smalcu na złoty kolor. NIE SOLIĆ. Usmażoną wątrobę ułożyć na cebuli z pieczarkami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto