Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
1 z 16
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wrocław do lat 90. XX wieku stał przemysłem. Palców dwóch...
fot. Wikipedia/Domena Publiczna

W Elwro we Wrocławiu produkowano komputery Odra i kalkulatory. Zobacz archiwalne zdjęcia!

Zobaczmy, jak w Elwro produkowano komputery Odra i kalkulatory

Wrocław do lat 90. XX wieku stał przemysłem. Palców dwóch rąk nie starczy, by zliczyć wielkie zakłady pracy, zatrudniające po kilka tysięcy osób i znane w całej Polsce. Wystarczy przypomnieć choćby Pafawag, Hutmen, Wrozamet, Chemitex czy Dolmel. Dzisiaj chcemy przypomnieć Elwro, w którym produkowano polskie komputery.
Elwro (1959–1993) mieściło się przy ul. Aleksandra Ostrowskiego 30 na wrocławskim Grabiszynie. Produkowano tam urządzenia elektroniczne, między innymi kalkulatory (w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN), komputery mainframe serii Odra i RIAD, osprzęt komputerowy – m.in. pamięci ferrytowe, elementy elektroniki wojskowej i inne. Na tej samej ulicy, pod numerem 22, działało także przyzakładowe technikum elektroniczne, tzw. EZN (Elektroniczne Zakłady Naukowe), obecnie przeniesione w inne miejsce.
Początkowo Elwro miało produkować… telewizory, jednak nigdy nie uruchomiono ich produkcji. Zamiast tego zajęto się wytwarzaniem przełączników do telewizorów produkowanych w Warszawie i przez dwa lata było to główne źródło dochodów fabryki. Od 1963 zaczęto produkować komputery Odra 1003 i ZAM-21. Zakłady produkowały komputery następnych generacji – II i III. W 1975 rozpoczęto seryjny montaż komputerów Jednolitego Systemu R-32.
Komputery serii Odra wyróżniała możliwość pracy z oprogramowaniem stworzonym przez inne firmy oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych. Jeden z ostatnich egzemplarzy Odry wyszedł z użycia 18 lipca 2003 po 29 latach bezawaryjnej pracy jako główna sterownia dystrybucji wrocławskiego przedsiębiorstwa Hutmen. Kolejno wyłączono z eksploatacji w roku 2010 i 2012 (Mera Elzab Zabrze), Eksponat działający, znajduje się w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, jest to system zbudowany w oparciu o JC 1305 ODRA.
Do lata2006 roku PKP w Ostródzie używała maszyny cyfrowe Odra 1305, później dwie jednostki tego typu pracowały jeszcze na stacjach rozrządowych Wrocław Brochów i Lublin Tatary. Ostatnią Odrę wyłączono 1 maja 2010 roku w Lublinie.
Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku zakłady podjęły produkcję konsoli TVG-10, stanowiącej klon gry Pong; szacuje się, że przez trzy lata do sprzedaży trafiło 9 tysięcy egzemplarzy urządzenia. W roku 1981 produkcję konsoli przejęło poznańskie Przedsiębiorstwo Polonijno-Zagraniczne Ameprod, produkując w około 3 lata 100 tysięcy konsol.
W 1986 roku zakłady wyprodukowały próbną serię komputerów osobistych Elwro 800 Junior do użytku szkolnego przeznaczonych dla nauczycieli oraz dla uczniów.Od 1989 roku planowano rozpocząć produkcję komputerów wraz z oprogramowaniem na poziomie 30 tys. sztuk rocznie.
Zobaczmy więc, jak produkowano Odrę, kalkulatory i inny sprzęt elektroniczny. Wszystkie zdjęcia pochodzą z lat 70. XX wieku

Zobacz również

Wielki Piątek i Sobota w Poznaniu. Gdzie i kiedy udać się na liturgię i święconkę?

NOWE
Wielki Piątek i Sobota w Poznaniu. Gdzie i kiedy udać się na liturgię i święconkę?

Powiat inowrocławski ma środki na remonty dróg i dopłaty do ulgowych biletów

NOWE
Powiat inowrocławski ma środki na remonty dróg i dopłaty do ulgowych biletów

Polecamy

Wystarczy kilka łyżek, a twoje stopy ci podziękują. Oto recepta na zadbane nogi

Wystarczy kilka łyżek, a twoje stopy ci podziękują. Oto recepta na zadbane nogi

Najwyższy taras widokowy w Polsce niedługo zachwyci odwiedzających

Najwyższy taras widokowy w Polsce niedługo zachwyci odwiedzających

Chleb do żurku. Rarytas, który wzmacnia smak zupy. Jak upiec go w domu?

Chleb do żurku. Rarytas, który wzmacnia smak zupy. Jak upiec go w domu?