Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dniu Kobiet wybierzmy się w podróż do Kobietostanu

Małgorzata Matuszewska
W Dniu Kobiet warto przyjrzeć się naszym codziennym kłopotom. Od lat takim samym, czasem strasznym, przez powtarzalność aż nudnym. Wiele z nas to osoby wykluczone ze społeczeństwa. Na ich problemy zwracają uwagę twórczynie spektaklu "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę".

Opowiadały o przemocy domowej, której doświadczały na co dzień. Pani Marta ze Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi miała 7 miesięcy, kiedy jej 28-letnia matka się powiesiła, gnębiona przez partnera, bo urodziła dziewczynkę, a nie chłopca. W bardzo intymnej rozmowie kobieta wspomina poród jako najpiękniejsze wydarzenie życia, bo wtedy poczuła siłę własnego głosu. W Dniu Kobiet w Instytucie Grotowskiego premiera Kolektywu Kobietostan, pt. „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”. Wystąpi Agnieszka Bresler, od 2016 prowadząca autorski projekt „Kobietostan”, badająca środkami artystycznego wyrazu stan kobiety we współczesnym świecie. To ona rozmawiała z osobami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska.
– Chciałam dać głos podwójnie wykluczonym: z racji płci i społecznej pozycji –opowiada. – Zastanawiam się, pod jakim hasłem poszłaby każda z nich na własną manifestację? W tym roku mija sto lat praw wyborczych kobiet w Polsce, a one wychodzą na ulice w obronie swoich praw – dodaje. Spektakl reżyseruje Joanna Lewicka. – Głosów tych kobiet nie słyszymy na co dzień – zauważa.
Tytułowy Kobietostan to utopijne miejsce, gdzie kobiety ustalają prawo. W spektaklu usłyszymy nagrane głosy kobiet opowiadających o swoim życiu, a aktorka wypowie je, niczym przewodniczka w greckim chórze. Powstał spektakl o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Dramaturżką jest Magdalena Mróz, a za multimedialne projekcje odpowiada Maria Porzyc. Przedstawienie współtworzą: El Bruzda (kostium i scenografia), Paulina Anna Galanciak, Magdalena Mądra (zdjęcia). Premiera Kolektywu Kobietostan od 8 do 10 marca o godz. 19 w Instytucie Grotowskiego (w Sali Laboratorium, Przejście Żelaźnicze). Bilety po 20 zł. Sprzedaż i rezerwacja miejsc: [email protected], tel. 71/344-53-20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto