MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Cieplicach uczczono pamięć wybitnego żołnierza Armii Krajowej ZDJĘCIA

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Dzisiaj (09.08.2022) w Cieplicach uczczono pamięć wybitnego żołnierza Armii Krajowej - ppłk. Ludwika Marszałka pseudonim "Zbroja". Bohater wojenny, patron 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej został pośmiertnie uhonorowany insygnium „Ojczyzna Swego Obrońcy” w ramach projektu „OCALAMY”

Uczczono pamięć o wybitnym żołnierzu Armii Krajowej

Uroczystość ku czci tego wybitnego żołnierza Armii Krajowej odbyły się dzisiaj (09.08.2022) o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym oo. pijarów w Cieplicach.

Podpułkownik Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” to symbol walki o wolność i człowiek niezłomny. Był komendantem Obwodu Dębica Armii Krajowej, ostatnim prezesem Okręgu Wrocław Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dwa lata temu żołnierze 16. DBOT z dumą wybrali go na swojego patrona.

Projekt Ocalamy - przywraca pamięć o mogiłach osób walczących o niepodległość

Uroczystości ku czci ppłk. Ludwika Marszałka są częścią realizowanego od 2018 roku programu „OCALAMY” zainicjowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem tego szczególnego projektu jest odnalezienie i oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady XX wieku. Te działania mają również za zadanie zabezpieczenie tych mogił przed ich przypadkową likwidacją.

Dzisiejsza uroczystość jest podsumowaniem, jest poświęcona pamięci naszego patrona. To modelowy przykład człowieka, który zasłużył na bycie w panteonie projektu "Ocalamy". Ppłk. Ludwik Marszałek w wieku 36 lat został skazany i stracony za to tylko, że chciał żeby Polska po wojnie była wolna, demokratyczna, żeby żyło się w niej jak najlepiej. Za to został przez ówczesne opresyjne władze skazany na śmierć i stracony. - mówił pułkownik Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Terytorialnej

Kim był ppłk. Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”?

Podpułkownik Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” urodził się 9 sierpnia 1912 w Brzezinach. Był oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku walczył w szeregach 15 pułku piechoty „Wilków” z Dęblina. Po wzięciu do niewoli niemieckiej zbiegł z obozu jenieckiego i objął funkcję oficera szkoleniowego w strukturach Związku Walki Zbrojnej na obszarach wokół Rzeszowa. Zorganizował system konspiracyjnych kursów dla podchorążych i podoficerów. W akcji „Burza” był zastępcą dowódcy zgrupowania partyzanckiego stworzonego z żołnierzy Obwodu Dębica.

Od jesieni 1944 był poszukiwany przez sowiecki kontrwywiad wojskowy. Od grudnia 1945 do października 1946 był kierownikiem Wydziału Propagandy Okręgu Rzeszów, współredaktorem i drukarzem podziemnej gazetki „Ku Wolności”. Koordynował też pracę komórki kolportażowej, redakcyjnej i technicznej.

Lata powojenne ppłk. Ludwika Marszałka

W październiku 1946 został przeniesiony do pracy konspiracyjnej na ziemie zachodnie. Od grudnia 1946 mieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował jako kierownik garaży i mechanik samochodowy. Najbliższa rodzina Marszałka (żona, córka i syn) ukrywała się od połowy 1947 w

Ziębicach koło Kłodzka. Na Dolnym Śląsku został ostatnim kierownikiem Okręgu Wrocław „Wolność i Niezawisłość”. Odbudował prawie od podstaw dolnośląskie struktury organizacji, które w 1947 roku osiągnęły stan ponad 50 ludzi. 12 grudnia 1947 został aresztowany i osadzony we Wrocławiu, a 10 sierpnia 1948 skazany na karę śmierci. 17 sierpnia 1948 przetransportowano go do więzienia nr 1 przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu, gdzie 27 listopada 1948 roku o godz. 17.30 został rozstrzelany, a następnie pochowany na cmentarzu Osobowickim.

W roku 1977 szczątki Marszałka zostały ekshumowane, przeniesione do grobowca rodzinnego w Cieplicach k. Jeleniej Góry i złożone obok zmarłej w 1976 żony. W styczniu 2020 roku pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika. Awans odebrał syn Krzysztof.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto