Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze można uniknąć operacji kręgosłupa

Paweł Gołębiowski
Jeśli nie ma komplikacji, pacjent po 24 godzinach opuszcza szpital. Całkowitym powodzeniem kończą się trzy z każdych czterech zabiegów. Do tej pory wykonano ich już ponad sto Ta metoda polega na wprowadzeniu do ...

Jeśli nie ma komplikacji, pacjent po 24 godzinach opuszcza szpital. Całkowitym powodzeniem kończą się trzy z każdych czterech zabiegów. Do tej pory wykonano ich już ponad sto

Ta metoda polega na wprowadzeniu do krążka międzykręgowego ogrzewającej go sondy. Pierścień kurczy się i zamykają się w nim ubytki. Zabieg trwa od 13 do 16 minut. – W przypadkach bardziej zaawansowanej choroby nawet krócej – wyjaśnia Rafał Jastrzębski, dyrektor ds. medycznych Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze. Za jego sprawą w 2004 r. szpital kupił sprzęt i zaczął stosować metodę leczenia kręgosłupa nazywaną – IDET.

Bezpiecznie, bez powikłań
Pierwsi na świecie zaczęli stosować tę metodę 11 lat temu Amerykanie. – My byliśmy pierwsi w kraju. Wykonywania zabiegu nauczyłem się w Londynie. Przekazałem wiedzę pięciu kolegom. Co tydzień pomagamy kilku pacjentom – opowiada Jastrzębski.
IDET to jednak metoda nie dla wszystkich. Stosuje się ją u tych, którym nie pomaga już leczenie zachowawcze. Nie sprawdza się u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Kiedy pierścień włóknisty jest przerwany, konieczna jest operacja.
Dlatego 47-letni Edward Gałka z Dzierżoniowa najpierw musiał przejść w styczniu operację. We wtorek miał zabieg IDET, a wczoraj wyszedł ze szpitala.– Zabieg był bezbolesny i krótki – cieszy się mężczyzna. – Wszystko poszło dobrze. Ryzyko powikłań jest niewielkie – wyjaśnia doktor Marek Wiśniewski, który wykonał zabieg.

Cztery godziny na nartach
– Wykonywaliśmy też IDET emerytowanemu profesorowi Politechniki Wrocławskiej, u którego pierścień włóknisty w kręgosłupie był już przerwany. Mimo małych szans na wyleczenie takim sposobem, nalegał, byśmy spróbowali. Po zabiegu pierścień się zasklepił. Po jakimś czasie profesor przyszedł do mnie i mówi: „Panie doktorze, jest gorzej. Kiedyś jeździłem na nartach sześć godzin, a teraz mogę tylko cztery”. Muszę dodać, że ten pan ma prawie osiemdziesiąt lat – uśmiecha się Jastrzębski.
Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu. Ważna jest współpraca z pacjentem. Chory na bieżąco musi relacjonować swoje odczucia. Kiedy tylko są jakieś wątpliwości, zabieg jest przerywany.

Kto płaci, nie czeka
IDET można wykonać w ramach katalogu świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpitalna poradnia ortopedyczna przeprowadza wtedy konsultacje i kwalifikuje do zabiegu. Można też wykonać go odpłatnie, bo Centrum w Kamiennej Górze jest jednostką niepubliczną i ma prawo sprzedawać swoje usługi.
– Kosztuje to około 7000 zł – mówi doktor Jastrzębski.

Zabieg dla aktywnych
prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz, wojewódzki konsultant ds. neurochirurgii:
IDET to zabieg uznany i przeprowadzany na świecie. Sprawdza się zwłaszcza u ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Pacjent może szybko wrócić do pracy. Przy jego stosowaniu muszą być jednak ściśle przestrzegane kryteria kwalifikacji. W IDET bardzo ważna jest selekcja osób mających poddać się zabiegowi. Można go stosować tylko u pacjentów, u których proces zwyrodnieniowy nie jest jeszcze bardzo zaawansowany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto