Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Budzowie na Dolnym Śląsku szkołę ogrzeją dzieci i komputery

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
szkoła Budzów
szkoła Budzów mat.pras.
We wrześniu zostanie otwarta pierwsza w Polsce szkoła pasywna. Będzie się w niej uczyć 180 dzieci.

Green Day i Green Towers: eko-biurowce we Wrocławiu

Budzów to mała miejscowość położona w gminie Stoszowice w pobliżu Ząbkowic Śląskich. Powstaje tam pierwsza w Polsce szkoła pasywna, która ma być tańsza w utrzymaniu od tradycyjnej. W budynku pasywnym wykorzystuje się ciepło jego mieszkańców i urządzeń. Inwestycja kosztowała prawie 3,5 mln zł.

Szkoła w Budzowie będzie jak termos

- Zdecydowaliśmy się na taki budynek, bo jesteśmy za biedni na utrzymanie normalnej szkoły - mówi Marek Janikowski, wójt gminy Stoszowice. - Budownictwo pasywne znacznie ogranicza wydatki chociażby na ogrzewanie. Można powiedzieć, że taka szkoła pasywna działa jak termos.

Jak wygląda takie miejsce? Budynek jest bardzo szczelny a ciepło, które jest w nim wytwarzane, nie jest marnowane, lecz wykorzystywane m.in. do ogrzania budynku. Ważna jest też wentylacja, która pozwala na dopływ świeżego powietrza przy zamkniętych oknach.

Żeby osiągnąć takie efekty, w szkole zostaną zastosowane nowoczesne technologie, m.in. system wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskanie ciepła wytworzonego przez uczniów czy komputery. W planach jest też zamontowanie baterii słonecznych na dachu szkoły.

Budynek w Budzowie zostanie otwarty we wrześniu 2012. Będzie miał ok. 800 mkw. i znajdzie się w nim sześć klas, stołówka, świetlica i zaplecze dla nauczycieli. Obok szkoły powstanie plac zabaw. Autorem całego projektu jest pracownia Bończa Studio z Sierczy, a wykonawcą spółka Budostal 2.

Droższa w budowie, ale tańsza w utrzymaniu

Budynki pasywne to przede wszystkim budynki energooszczędne. Żeby nie tracić ciepła, mają szczelne elewacje. Ważnym elementem są superszczelne okna, które nie przepuszczają ciepła. W domu pasywnym ogrzewanie zredukowane jest do minimum. Zastosowana jest też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki czemu ciepło produkowane przez domowników czy urządzenia, nie jest marnowane. Ważne jest też wykorzystanie energii odnawialnej.

Budowa takiego domu jest o kilkanaście procent droższa niż tradycyjnego. Jego ogrzanie jest za to kilka razy tańsze. Jeden z pierwszych mieszkalnych domów pasywnych w Polsce powstał w podwrocławskim Smolcu w 2007 roku.


Czytaj też:


Photo Day 17.0 w Hali Stulecia


Walentynki 2012 we Wrocławiu


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM [konkurs]

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto