Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2020 roku siódma część energii w Polsce powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych

Mariusz Junik
Przy Bobrowym Jarze nieopodal Jeleniej Góry powstaje nowa elektrownia wodna. Jej budowa pochłonie ponad 10 mln złotych Będzie to już dwudziesty dziewiąty taki obiekt w zasobach Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych.

Przy Bobrowym Jarze nieopodal Jeleniej Góry powstaje nowa elektrownia wodna.
Jej budowa pochłonie ponad 10 mln złotych

Będzie to już dwudziesty dziewiąty taki obiekt w zasobach Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych.
Trzynaście elektrowni należących do JEW pracuje już na Bobrze i Kwisie, a piętnaście w regionie Wrocławia, Wałbrzycha i Opola.
Kolejny obiekt jest budowany na Bobrze pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem na bazie istniejącego tam od dawna jazu wodnego.
Elektrownia Bobrowice IV będzie miała moc 1 MW. Jej budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Będzie to ósma elektrownia przepływowa zlokalizowana na Bobrze. Wytworzony tu prąd będzie sprzedawany koncernowi Energia Pro i trafi do ogólnopolskiej sieci.

Konieczne inwestycje
JEW posiada w swoich wszystkich elektrowniach ponad 60 turbozespołów, które produkują moc 59 MW. W większości są to oryginalne urządzenia sprzed wojny liczące ponad 70 lat. Na razie w pełni sprawne, wymagają jednak sukcesywnej wymiany i modernizacji.
Spółka rozgląda się również za innymi źródłami energii. Nie wyklucza zaangażowania się w budowę wiatraków. Główną przyczyną ostrożności przy takiej inwestycji są koszty. Na postawienie jednego wiatraka o mocy 1,5 MW potrzeba ok. 8 mln zł. Konieczne jest znalezienie również odpowiedniego miejsca, gdzie przez 20 procent czasu wieją wiatry. Mogłoby to być dla spółki znakomitą alternatywą, kiedy obniża się poziom wody w rzekach, np. w czasie upałów.

Ostrożne szacunki
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej energia elektryczna ze źródeł odnawialnych musi być traktowana priorytetowo.
Z tego powodu opracowano plany i założenia, zgodnie z którymi udział takiej energii w bilansie energii pierwotnej do 2020 roku powinien osiągnąć w każdym z krajów Wspólnoty 20 procent.
Obecnie w Polsce 59 proc. energii pochodzi z węgla, 22 proc. z ropy, 13 proc. z gazu, 5,5 proc. ze źródeł odnawialnych. Resort gospodarki przewiduje, że do 2020 r. proporcje te ulegną zmianie i wyniosą odpowiednio: 54 proc. węgiel, 22 proc. ropa, 15 proc. gaz i jedynie 9 proc. źródła odnawialne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto