Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, wielka akcja policji na Majówkę! Sprawdzą nam... maseczki w aucie

Redakcja
Od końca kwietnia do 3 maja trwa specjalna akcja majówkowa policji. Oto szczegóły.

Specjalna również z tego względu, że poza kontrolami prędkości i przestrzegania przepisów o ruchu drogowym, policjanci sprawdzą także, czy jadący samochodami nie łamią przepisów wprowadznych w związku z epidemią koronawirusa. Musimy pamiętać, że w określonych jasno przypadkach, mamy obowiązek m.in. zasłaniania ust i nosa podczas jazdy autem.

Komenda Główna Policji informuje, że podczas majowego weekendu do akcji przeprowadzania kontroli na polskich drogach ma być skierowanych około 4 tys. policjantów dziennie, w skali kraju. Policjanci zwracają uwagę, że panująca epidemia i mniejszy ruch na drogach, spowodował, że wielu kierowców zaczęło jeździć szybciej. Dlatego też powinniśmy spodziewać się wzmożonej liczby patroli w nieoznakowanych radiowozów oraz stacjonarnych kontroli prędkości z wykorzystaniem urządzeń laserowych.

W samochodzie też w maseczce - wyjątki tylko w konkretnych sytuacjach

Kierowcy powinni też pamiętać, że nie zawsze w samochodzie można jechać bez maseczki. Jest to możliwe tylko w jasno określonych sytuacjach. Bez zasłaniania ust i nosa w aucie mogą jechać jedynie kierowcy podróżujący samotnie, z dziećmi do 4 roku życia lub z osobami mieszkającymi w tym samym gospodarstwie domowym. Jeżeli zatem poruszamy się ze znajomymi, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu, jak najbardziej obowiązuje nas jazda z maseczką zasłaniającą usta i nos.

Majówka 2020 - policjanci będą kontrolować czy przestrzegamy tych przepisów!

Dolnośląska policja przypomina o innych ważnych obostrzeniach, których powinniśmy wciąż przestrzegać, a jeżeli będziemy je ignorować, może się to skończyć w najlepszym przypadku mandatem w wysokości 500 zł, ale także karą administracyjną od 5 do nawet 30 tys. zł.

 • Ograniczenia w przemieszczaniu się: obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
 • Zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego: dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia.
 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych: wszyscy (oprócz kilku wyjątków) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Ograniczenie nie dotyczy m.in.:
  * dzieci do 4 lat,
  * osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  * osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  * osób poruszających się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  * osób poruszających się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4.
 • Zakaz korzystania z placów zabaw, ogrodów zoologicznych: zabronione jest korzystanie z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.
 • Zakaz zgromadzeń i imprez: zabrania się organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez. Wyłączone są zakłady pracy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto