Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urok pięknych paznokci

Magdalena i Katarzyna Dominik
O zdrowiu paznokcia świadczą jego gładkość, grubość i kolor. Gładka, średniej grubości, różowa płytka z równym, białym półksiężycem wygląda imponująco. Obserwując paznokieć od jego zewnętrznej strony zauważamy ...

O zdrowiu paznokcia świadczą jego gładkość, grubość i kolor. Gładka, średniej grubości, różowa płytka z równym, białym półksiężycem wygląda imponująco.

Obserwując paznokieć od jego zewnętrznej strony zauważamy kutikulę potocznie nazywaną skórką. Spod kutikuli wygląda biały półksiężyc, tak zwana lanula albo obłączek. Płytka paznokcia lekko wypukła i przezroczysta znajduje się w bogatym w naczynia krwionośne łożysku, które spełnia funkcje odżywcze dla macierzy, czyli miejsca, gdzie paznokieć powstaje. Płytka paznokcia kończy się wolnym brzegiem, i to właśnie jemu nadajemy różne kształty w czasie piłowania. Po bokach paznokcia są części okalające go, zwane potocznie obrębkami naskórkowymi.


Jak wygląda choroba

Nie każda zmiana w obrębie płytki paznokciowej oznacza chorobę. Często są to przejściowe zmiany spowodowane nadmiernym kontaktem ze środkami chemicznymi, detergentami lub wodą. Niektóre zmiany mają związek z urazami mechanicznymi. Bez wątpienia wiele schorzeń ogólnoustrojowych, głównie dermatologicznych ma odzwierciedlenie w wyglądzie paznokci:
* Białe plamy na paznokciach mogą świadczyć o tym, że nasz organizm ma niedobór witamin, soli mineralnych, białek lub innych substancji odżywczych.
* Paznokcie zgrubiałe, matowe, kruche, bruzdowane, z punktowymi wgłębieniami oraz dużymi, białymi plamami pod płytką są jednymi z wielu objawów łuszczycy.
* Żółtawo-brązowe przebarwienia wskazują często na grzybicę.
* Paznokcie osób z chorobami krążenia mają pałeczkowaty kształt, są niedotlenione i dlatego ich kolor jest siny.
* Zaburzenia układu limfatycznego powodują żółknięcie paznokci.
* Występujące pod paznokciem ciemne zabarwienie w skrajnych przypadkach może być podejrzeniem czerniaka (raka skóry)! Czasami jest to tylko krew na skutek urazu czy zranienia lub po prostu znamię.


Wrastanie paznokci

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Należą do nich między innymi: zbyt gruba warstwa skóry wokół paznokci uniemożliwiająca prawidłowy ich wzrost, urazy w wyniku silnego nacisku (na przykład: podczas nadepnięcia), nieprawidłowe obcinanie, a także predyspozycje osobnicze. Nastolatki, które „rosną szybciej”, chcąc uniknąć problemu wrastania powinny częściej obcinać paznokcie i właściwie się odżywiać (witaminy).

Podczas obcinania spróbujmy obcinać je prosto i unikać wycinania paznokci w kącikach. Jeśli jednak preferujemy obcinanie „na okrągło” musimy robić to częściej, aby zapobiec wrastaniu. Nie wyrywajmy zgrubiałej skórki rosnącej w kąciku paznokcia, lepiej wytnijmy ją. W razie zranienia w kąciku, należy to miejsce zdezynfekować. Zastosujmy ewentualnie maść z antybiotykiem, aby nie wdała się infekcja oraz aby zabezpieczyć się przed ponownym wrastaniem.


Krwawa wybroczyna

Krew pod płytką paznokciową jest spowodowana urazem. Kiedy ktoś upuści nam ciężki stół na palce u nogi lub przyciśnie je regałem lub drzwiami, pod paznokciem pojawia się krew. Takie krwawe mikrourazy paznokci można również zaobserwować u sportowców (piłkarzy, biegaczy), a także u tancerek (balet). W za małych butach palce nóg są permanentnie uciskane i każdy ruch stopy powoduje bolesny mikrouraz. W zbyt dużych butach nasza stopa również nie czuje się komfortowo i podczas chodzenia narażamy ją na kontuzje. Sekretarka z długimi paznokciami (tipsy) nie zdaje sobie często sprawy z tego, że każde uderzenie w klawiaturę takim paznokciem generuje mały uraz; podobnie muzyk (pianista). W przypadku uciążliwych i bolesnych krwiaków pod paznokciem skontaktujmy się z lekarzem, on najprawdopodobniej wykona zabieg perforacji płytki, pozwalający krwi wydostać się na zewnątrz, co zminimalizuje napięcie i ból.


Grzybice paznokci

Objawy zakażonych grzybem paznokci mogą być różne. Zazwyczaj powodują zmianę jego koloru i wyglądu. Paznokieć staje się żółty, gruby, ma żółtawe paski, które świadczą o stopniu zaawansowania infekcji. Z początku grzybica pojawia się na końcach paznokci i ma tendencję do rozprzestrzeniania się pod płytkę. Terapia miejscowymi lekami nie przynosi spektakularnych efektów, ponieważ grzyby są odporne na leczenie. Można spotkać leki w formie lakieru do paznokci, łatwe do aplikacji. Stosuje się także formy terapii doustnej. W przypadkach kiedy paznokieć ulegnie całkowitej deformacji czeka nas prawdopodobnie zabieg chirurgiczny na płytce.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto