Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Upiorne mauzoleum w Mrokocinie na Dolnym Śląsku wabi turystów i hieny cmentarne. Jest szansa na remont zabytkowego cmentarza ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie przyciąga dokumentalistów, turystów,ale także hieny cmentarne i chuliganów
Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie przyciąga dokumentalistów, turystów,ale także hieny cmentarne i chuliganów Użyczone / Katarzyna Suchecka
Trumny, w których spoczywają członkowie hrabiowskiej rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie w gminie Kamieniec Ząbkowicki są magnesem na turystów spragnionych mocniejszych wrażeń i szukających niezdeptanych ścieżek dokumentalistów zabytków w regionie. Niestety, także cmentarne hieny, które buszują w otwartych trumnach i miłośników Urbexu. Co dalej będzie z zabytkowym obiektem na starym, zarośniętym cmentarzu ukrytym w sąsiedztwie przepięknego pałacu Marianny Orańskiej?

Spis treści

Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie w Kamieńcu Ząbkowickim

To jedno z tych mrocznych miejsc, które ma w sobie jakąś magię wabiącą miłośników urbexu, tajemnic, dreszczyku emocji. Chętnie przyjeżdżają tutaj turyści, szukający nieoczywistych miejsc i niezdeptanych szlaków. Także dokumentalistów - amatorów, najczęściej miłośników regionu, którzy uwieczniają na zdjęciach zabytki odchodzące w zapomnienie i zjadane zębem czasu.

Niestety, zaglądają tutaj także hieny cmentarne w poszukiwaniu kosztowności. To co mieli na sobie w chwili śmierci, dawno już zostało rozkradzione. Mocne wrażenie robią jednak szkielety wyzierające z zabytkowych trumien... Ktoś je otworzył i tak już zostało.

Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie
Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie przyciąga dokumentalistów, turystów,ale także hieny cmentarne i chuliganówUżyczone / Katarzyna Suchecka

- Właśnie po raz kolejny zabezpieczyliśmy to miejsce. Zamontowaliśmy kłódki na drzwiach, które co jakiś czas są zrywane - zaznacza Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, terenie na którego znajduje się stary, ewangelicki, poniemiecki, zabytkowy cmentarz.

Zabytkowy cmentarz z XIX wieku w Mrokocinie

Neogotyckie mauzoleum z początku XX wieku, gdzie spoczywają trumny, wpisane jest do ewidencji zabytków. Także mur okalający zaniedbany cmentarz jest zabytkiem. Nekropolia powstała w XIX wieku.

Leżą tu członkowie rodziny von der Rocke-Volmerstein. Mało o nich wiadomo. Nawet miejscowi, którzy mieszkają w pałacu, należącym niegdyś do posiadaczy ziemskich, nie wiedzą za wiele o byłych właścicielach Mrokocina.

- Wiadomo na pewno, że w 1810 roku kupili wieś od cystersów, do których należały te tereny. Obok cmentarza, na którym spoczywają, jest dwór, gdzie mieszkali i kościółek który do nich należał, a także kaplica i krzyż pokutny - wylicza Jerzy Organiściak, miejscowy przewodnik.

Mrokocin na starych zdjęciach
Lata 1930-1940 Mrokocin
W górnym lewym rogu widoczny pałac, który toi tu do dziś. Są tu mieszkania, niegdyś należał do rodziny von der Rocke-VolmersteinFotopolska.eu

Niewiele o rodzinie potrafi powiedzieć sołtyska wsi Emilia Czerniawska.

- Sama mieszkam w tym pałacu, który kiedyś do nich należał, bo są tu mieszkania, ale naprawdę nic o tych ludziach nie wiadomo. Wiem, że spoczywają na zabytkowym, bardzo zaniedbanym cmentarzu, który jest celem wypraw młodzieży, chuliganów i turystów - wylicza pani sołtys.

Liczy też na to, że gminie uda się w końcu pozyskać pieniądze na renowację tego miejsca, a całość zostanie uporządkowana i nie będzie straszyć.

Są plany remontu mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein i zabytkowego cmentarza w Mrokocinie

A są na to spore szanse. Jak zapewnia burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, gmina ma już przygotowaną całą dokumentację dotyczącą renowacji zabytkowego muru, mauzoleum i uporządkowania cmentarza.

- Aplikujemy w różnych programach już od kilku lat, aby zdobyć pieniądze zewnętrzne, bo sami nie udźwigniemy takiego przedsięwzięcia - mówi burmistrz. I dodaje, że koszt oszacowano na ok. 1,2 mln zł. - Aplikowaliśmy teraz do rządowego programu ochrony zabytków, staramy się również o środki z urzędu marszałkowskiego. Chcemy tu zrobić miejsce pamięci. Czekamy na rozstrzygnięcia.

Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie
Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie przyciąga dokumentalistów, turystów,ale także hieny cmentarne i chuliganówUżyczone / Katarzyna Suchecka

Jak podkreśla burmistrz, miałoby być to miejsce otwarte dla turystów, którzy przy zachowaniu powagi i szacunku dla miejsca, mogliby je zwiedzać.

Mauzolea z sarkofagami udostępnione turystom do zwiedzania na Dolnym Śląsku

- A takich miejsc jest wiele. Jest choćby wyremontowane mauzoleum książęcej rodziny Hochbergów z sarkofagami w Świebodzicach, mauzoleum królewskiej rodziny Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim, ale i takie należące do właścicieli ziemskich, mauzoleum we włościach przykościelnych w Ołdrzychowicach Kłodzkich, mauzoleum w Złotym Stoku - wylicza jednym tchem Anna Nowakowska, kierowniczka wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Jak dodaje Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ, pierwsze w regionie odnowiono mauzoleum Hochbergów.

- Uważam, że dbałość o cmentarze i mauzolea jest naszym obowiązkiem. Jesteśmy chrześcijanami i w tym duchu powinniśmy dbać o te miejsca. Podobnie, jak my sami chcemy, aby na Kresach Wschodnich dbano o nasze, polskie groby.

Jak mogą wyglądać takie miejsca pamięci, można zobaczyć na przykładzie Mauzoleum w Kamieńcu Ząbkowickim, zobaczcie film z otwarcia tego miejsca po remoncie

Zobaczcie zdjęcia z wnętrza mauzoleum w Mrokocinie. Wykonała je miłośniczka regionu, która dokumentuje na fotografii takie zapomniane miejsca. Więcej ciekawych zdjęć znajdziecie na Facebooku na stronie pani Katarzyny Sucheckiej

Mauzoleum rodziny von der Rocke-Volmerstein w Mrokocinie przyciąga dokumentalistów, turystów,ale także hieny cmentarne i chuliganów

Upiorne mauzoleum w Mrokocinie na Dolnym Śląsku wabi turystó...

Inne zabytki w Mrokocinie

Zaglądając do wsi Mrokocin, warto zobaczyć zabytki wpisane do rejestru zabytków:

  • Młyn z wyposażeniem z końca XIX wieku
  • Kaplica świętego Jana Nepomucena
  • Krzyż kamienny (nie ma jednomyślności, czy to krzyż pokutny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto