Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowa kolekcja prac Salvadora Dali w Sosnowcu. Warto się wybrać do Muzeum

AD
Muzeum Salvadora Dali w Figueres w Hiszpanii. Codziennie ustawiają się długie kolejki chętnych do obejrzenia jego dzieł i samego muzeum. Obiekt zaprojektował bowiem dla siebie sam artysta.
Muzeum Salvadora Dali w Figueres w Hiszpanii. Codziennie ustawiają się długie kolejki chętnych do obejrzenia jego dzieł i samego muzeum. Obiekt zaprojektował bowiem dla siebie sam artysta. AD
Unikatowa kolekcja prac Salvadora Dali w Sosnowcu. To będzie gratka dla wielbicieli twórczości ekscentrycznego artysty. Tym bardziej, że do Sosnowca trafi unikatowa kolekcja jego prac z prywatnej kolekcji, nie pokazywana w całości nigdzie na świecie.

Wystawa „Salvador Dali - Boska komedia” to 254 oryginalne prace tego artysty. Kolekcja jest wyjątkowo ciekawa, bo to cykl grafik, jakie Salvador Dali wykonał do arcydzieła Dantego - jubileuszowego wydania „Boskiej komedii”. Grafiki tematycznie nawiązują do trzech części poematu - Raju, Czyśćca i Piekła.

- Pokażemy całą kolekcję, która nigdy w takim rozmiarze nie była pokazywana na świecie - mówi Paweł Dusza, dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, gdzie odbędzie się wystawa.

Kolekcja należy do gruzińskiej rodziny Kesauri . Poprzednimi właścicielami dzieł Salvadora Dali byli Marina Vlady - gwiazda kina 9 Włodzimierz Wysocki, legendarny rosyjski pieśniarz.

Wystawę będzie można oglądać od 25 kwietnia (wernisaż) do 11 sierpnia w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Wernisaż zacznie się o godz. 18.

Salvador Dali to jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. I, dzięki charakterystycznemu wąsikowi, chyba najbardziej rozpoznawalny. Należał do grupy surrealistów francuskich. Surrealizm bazował na teorii filozoficznej twórcy psychoanalizy Sigmunda Freuda. Obraz płonących żyraf czy topniejących zegarów stał się znakiem firmowym artysty. Dali już na tym etapie twórczości znajdował inspiracje także wśród dzieł wielkich malarzy dawnych stuleci, szczególnie epoki renesansu.

Jego muzą i wielką miłością była Gala, czyli Helena Diakonova, rosyjska imigrantka, starsza od Dalego o 10 lat. Kiedy ją poznał, była żoną poety Paula Eluarda. Artysta zmarł w 1989 roku i został pochowany w rodzinnym Figueres w Hiszpanii. Gdzie mieści się zaprojektowane przez samego artystę muzeum, poświęcone jego twórczości.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto