MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Unia daje i wymaga

Janusz Michalczyk
WROCŁAW Co można zbudować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej? - Chociażby obwodnicę wokół Oleśnicy - mówi prof. Janusz Zaleski, który bierze udział w pracach Rady Polityki Regionalnej.

WROCŁAW

Co można zbudować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej? - Chociażby obwodnicę wokół Oleśnicy - mówi prof. Janusz Zaleski, który bierze udział w pracach Rady Polityki Regionalnej.

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej możemy liczyć w pierwszych latach na ponad 11 mld zł bezzwrotnej pomocy. To olbrzymia suma. Trzeba jednak się do tego dobrze przygotować i zgromadzić w kasie państwa odpowiednie kwoty, bo Unia tylko dołoży swoje środki. W najlepszym przypadku do jednej naszej złotówki doda trzy. Ale tę jedną trzeba najpierw mieć.
Polski rząd przygotował już Narodowy Plan Rozwoju na lata 2004-2006. Na jego podstawie do połowy lutego zostaną stworzone tzw. programy sektorowe (np. transport, rolnictwo itd.). Później wszystkie te dokumenty mają być dyskutowane z Komisją Europejską. Po co? Ano po to, byśmy mieli jak największe szanse na skorzystanie z finansowej pomocy.
- Unia da pieniądze, ale na duże projekty, warte co najmniej 5 mln euro - tłumaczy prof. Janusz Zaleski.
Wszystkie projekty z naszego regionu będą trafiać do marszałka sejmiku wojewódzkiego, kierującego komitetem sterującym. To marszałek będzie oceniał, które projekty są najlepsze i mają szanse w Brukseli. Jeśli bowiem wyślemy tam niedopracowane wnioski, nie dostaniemy złamanego euro.
Ważną rolę pełnić będzie także wojewoda, który pokieruje komitetem monitorującym. Wojewoda będzie sprawdzał, czy inwestycje są prowadzone zgodnie z planem. Jeżeli kontrolerzy z Brukseli stwierdzą, że coś zawaliliśmy, to pieniądze przepadną.
Jakie problemy można rozwiązać dzięki tej pomocy? Na przykład zrealizować wielki projekt ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia, którego koszt szacowany jest na 600 mln zł. Duże szanse na realizację projektu przeciwpowodziowego ma także Kotlina Kłodzka i gminy leżące przy Ślęży i Oławie.
W Unii Europejskiej zasada jest taka, że najpierw trzeba wydać własne pieniądze, a dopiero potem Komisja Europejska zwraca ustaloną część nakładów. Skąd zatem wziąć pieniądze? Tu z pomocą przyjdzie Europejski Bank Inwestycyjny. Jeżeli przygotujemy dobre projekty, to dostaniemy kredyty na ich realizację.

Do czego Rada
Rada Polityki Regionalnej została w 2000 roku powołana przez Sejm. Jej zadaniem jest opiniowanie projektów rządowych dotyczących rozwoju regionalnego. Nowe zadania dla Rady wynikają z naszych przygotowań do wstąpienia w maju 2004 roku do Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto