Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie sprawdzą, co robią absolwenci

Sylwia Foremna
Tysiące studentów  co roku kończy studia, większość wrocławskich nie pracuje w zawodzie
Tysiące studentów co roku kończy studia, większość wrocławskich nie pracuje w zawodzie Fot. Paweł Relikowski
Od października szkoły wyższe będą monitorowały losy studentów.

Co się dzieje z absolwentami dolnośląskich uczelni? Jedni znajdują pracę, a drudzy dołączają do grona bezrobotnych. Do tej pory uczelnie absolwentami się nie interesowały. Od października tego roku ma się to zmienić. Wszystkie polskie instytucje akademickie będą musiały śledzić ich losy.

Wymóg ten wynika ze znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym. Mówi ona między innymi o tym, że monitoring należy przeprowadzać po trzech i pięciu latach od momentu zakończenia studiów przez poszczególne roczniki. Badania mają skontrolować obecną sytuację tych, których wykształciła konkretna uczelnia.

Do badań przygotowują się przede wszystkim uczelniane biura karier i kuźnie kadr. Większość uczelni do ich przeprowadzenia wykorzysta system ankietowy.
- Jesteśmy na etapie przygotowywania ankiet z pytaniami, które roześlemy drogą e-mailową do naszych absolwentów - informuje Dariusz Piasecki, kierownik Biura Karier Politechniki Wrocławskiej. Dodaje, że ankiety będą anonimowe, ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych.

Piasecki wyjaśnia, że taki monitoring ma sprawdzić, jak po studiach radzą sobie absolwenci. Czy znaleźli pracę, jak długo szukali, jakiego rodzaju umowę podpisali oraz czy pracują w zawodzie. Ale przede wszystkim: czy wiedza, którą zdobyli podczas studiów, przydaje im się w wykonywanej pracy.
- Zebrane informacje będą wskazówką dla uczelni. Uwagi absolwentów pozwolą dostosować ofertę edukacyjną w taki sposób, aby młodsze roczniki miały łatwiejszy start zawodowy - mówi Piasecki.

Uczelnie uważają, że urzędnicy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do końca nie przemyśleli nowelizacji ustawy. Chodzi tu o rzetelne zebranie danych.
- Student może odmówić pozostawienia uczelni swoich danych kontaktowych, w tym e--maila. Nie ma też przymusu, aby wysłaną przez nas ankietę wypełnił - wyjaśnia Małgorzata Gregier-Głowacka, kierownik działu nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodaje, że MNiSW wydało nakaz, ale nie daje wsparcia, w tym konkretnych narzędzi, za pomocą których uczelnie mogłyby to badanie dokładnie przeprowadzić.

Większość szkół wyższych podobne ankiety rozdaje co semestr oraz na zakończenie studiów. Tym sposobem na bieżąco wprowadzają uwagi, które sugerują żacy. Pracownicy z Kuźni Kadr Uniwersytetu Ekonomicznego o uwagi dotyczące wiedzy, jaką uzyskali podczas studiów tegorocznych absolwentów, już odpytali. Opracowują teraz wyniki.

Absolwenci sceptycznie podchodzą do tej ustawy.
- Uczelnie mogą monitorować nasze losy, ale i tak nie pomogą nam w znalezieniu pracy - informuje rozżalony Marek Traczyk, absolwent UE. Od roku nie może znaleźć posady w zawodzie.

Podobnie uważa Agata Skiba, która rok temu została absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma tytuł magistra dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego. Pracy szuka od roku. Jej koleżanka z grupy studenckiej Katarzyna Stefanko, po wcześniejszym stażu dostała umowę na zastępstwo w urzędzie marszałkowskim. Z nimi studiowała też Milena Drzewiecka, która rozpoczęła studia podyplomowe. Liczy, że lepsze wykształcenie pozwoli jej dostać dobrą pracę.

Iwona Mamczak, kierownik działu pośrednictwa pracy, informuje, że aktualnie w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu zarejestrowanych jest 1237 bezrobotnych do 25. roku życia i 243 osoby w wieku do 27 lat, którzy ukończyli szkołę wyższą w ostatnich 12 miesiącach. Dla nich PUP organizuje płatne staże, ale miejsc nie wystarczy dla wszystkich.

ZOBACZ TAKŻE: Serwis specjalny Edukacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto