MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcie się abecadła

Z. Próchniak
Rozmowa z Januszem Lesiewskim, szefem Zespołu Sportów Zimowych wrocławskiej AWF, twórcą prestiżowej Szkoły Narciarskiej LES-SKI w Zieleńcu Wielu wrocławian już szusowała na śniegu, wielu się dopiero wybiera na zimowe ...

Rozmowa z Januszem Lesiewskim, szefem Zespołu Sportów Zimowych wrocławskiej AWF, twórcą prestiżowej Szkoły Narciarskiej LES-SKI w Zieleńcu

Wielu wrocławian już szusowała na śniegu, wielu się dopiero wybiera na zimowe wakacje. Jaka moda na stokach i w szkołach narciarskich będzie obowiązywała w tym sezonie zimowym?
- Przez parę poprzednich lat po wejściu na rynek nart mocno taliowanych było wiele głosów, że takie narty same skręcają, a więc nauczanie stało się bardzo łatwe i przyjemne. My podchodziliśmy do takich teorii szkolenia z wielką ostrożnością. Nauczanie jazdy ciętej powodowało później wiele wypadków tak wyszkolonych narciarzy.
W Europie, na szczęście u nas też, pozostał trend do nauczania ślizgowego. To tak jak przed laty nauczał Bronisław Haczkiewicz, choć teraz są to inne ewolucje, ale metodyka i technika ślizgowa pozostała.
Jak wyjaśnić różnice nauczania jazdy na krawędziach, a metodą ślizgową?
- Zawsze daję taki przykład. Zdający na prawo jazdy mogą się uczyć kierowania samochodem metodą tradycyjną, czyli w zwykłym, popularnym samochodzie – tak jak na nartach metodą ślizgową. Mogą też od razu wsiąść do samochodu sportowego – to odpowiednik nauki jazdy na nartach metodą ciętą. To tak jakby taki kierowca bez elementarnych podstaw wyjechał na ulice miasta, nie potrafiąc się na nich poruszać, choć na torze wyścigowym może być nawet mistrzem. Obecnie nauczanie jazdy na nartach musi się rozpoczynać od tradycyjnego ABC w metodyce ślizgowej. Dopiero po poznaniu podstaw, można nauczać technik ciętych. Technika ślizgowa jest bazą, przede wszystkim dla bezpieczeństwa samych narciarzy, którzy znajdą się na stoku.
Stok, to przecież nie ulica, to tor dla narciarzy.
- Wręcz przeciwnie. Na trasach zjeżdżają turyści, a nie zawodnicy na zamkniętej trasie. Obowiązują tam przepisy, więc pojawienie się w przenośni kierowcy wyścigowego jest zagrożeniem dla innych. Ubiegłoroczny sezon zakończył się tragicznym wypadkiem. Dziewczyna zjeżdżając z góry techniką ciętą, a nie poznała jeszcze technik ślizgowych, na dużej prędkości wpadła w instruktora, który zresztą ją uczył, i zabiła go.
Na jakich nartach teraz się jeździ?
- Na pewno z użycia wyjdą długie, tradycyjne narty o małym taliowaniu. Znów się powtórzę, ale to przemawia do wyobraźni. Nauczanie jazdy na takich starych nartach, to jak nauczanie jazdy trabantem na trzech kołach, przy braku powietrza w jednym z nich. Postęp jest ogromny i obecnie narty powinny być taliowane. Taki sprzęt jest bezpieczniejszy, łatwiejszy w prowadzeniu na śniegu. Jednak mimo to wciąż należy zaczynać od abecadła, czyli od nauki techniki ślizgowej.
Co pojawiło się nowego, coś szokującego?
- Specjalne narty dla pań. Producenci twierdzą, że są lżejsze. Do tej pory, od paru lat produkowano specjalne buty dla pań, które od normalnych różnią się wymodelowaniem cholewki, szerszej u góry, co wynika z budowy łydki.

Co czeka zimą narciarzy
Nowość: II edycja Polish Freesting Open
Narciarstwo wolne, czyli ekstremalne - od kilku ładnych lat odbywają się takie imprezy na świecie, w Polsce dopiero raczkuje. W snowparku w Zieleńcu 19 lutego 2005 roku, a więc w połowie wrocławskich ferii odbędzie się druga edycja tych zawodów w skokach narciarskich, jednak nie takich klasycznych.
W pierwszej edycji tych zawodów startowali Czesi. Ich poziom był bardzo wysoki.

18. Memoriał Bronisława Haczkiewicza , niedziela, 6 marca
Konkurencje: jazda techniczna i slalom gigant dla instruktorów
Patronat – rektor AWF prof. Tadeusz Koszczyc
Impreza otwarta dla instruktorów i pomocników instruktorów
Nagrodami są kryształowe kule ze śnieżynkami, prawie takie same jak w Pucharze Świata.

Cykl trzech zawodów regionalnych w Zieleńcu, na których można podnosić kwalifikacje instruktorskie.
21 stycznia, 26 lutego, 6 marca
W zawodach mogą uczestniczyć: kandydaci do kursu kwalifikacyjnego, demonstratorzy, kandydaci do stopnia pomocnika instruktora, pomocnicy i instruktorzy SITN-PZN.

Puchar Orlicy
Cykl otwartych zawodów dla dzieci organizowanych przez szkołę T&T dr. Tadeusza Fąka.

Zespół Sportów Zimowych AWF Wrocław organizuje zawody dla zakładów pracy i instytucji. W ubiegłym sezonie przeprowadzono 6 takich imprez masowych na zlecenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto