Samochód zastępczy w ramach ubezpieczenia
Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego w przypadku zdarzenia drogowego zależy przede wszystkim od zakresu wykupionej polisy. Dziś tego typu rozwiązania stają się standardem i są dostępne w ramach większości ubezpieczeń komunikacyjnych. Również sam proces uzyskiwania auta nie jest skomplikowany, wystarczy w momencie zgłaszania szkody zakomunikować taką potrzebę ubezpieczycielowi.
Komu przysługuje samochód zastępczy?
Z tymczasowego pojazdu zastępczego mogą skorzystać kierowcy, których samochód został uszkodzony z winy innego kierującego – niezależnie od tego, czy jest to szkoda częściowa, czy całkowita. Auto można otrzymać na trzy sposoby: ubezpieczyciel wskaże miejsce wypożyczenia auta, sami udamy się do wypożyczalni, która rozliczy się z firmą ubezpieczeniową lub uzyskamy pojazd zastępczy w warsztacie samochodowym.
Jak długo będziemy mogli korzystać z zastępczego auta? Długość trwania takiej usługi zależy od poziomu uszkodzeń naszego samochodu. Ubezpieczyciel pokryje koszt wynajmu w czasie, jakiego mechanicy będą potrzebować, by uporać się z powstałymi szkodami.
W oczekiwaniu na nowe auto
Czy w sytuacji, gdy nasz samochód nie nadaje się do naprawy, także możemy skorzystać z pojazdu zastępczego? Okazuje się, że tak. Ubezpieczenie komunikacyjne powinno umożliwić poszkodowanemu korzystanie z auta zastępczego od dnia zdarzenia do momentu, gdy nabędzie nowy pojazd. Ponadto, jeśli uzyskane odszkodowanie nie pozwoli na zakup nowego samochodu, ubezpieczyciel powinien dalej opłacać koszt wynajmu.
Co z kosztami?
Jak prezentuje się w takim razie kwestia kosztów? Jeśli do wypadku nie doszło z naszej winy, koszt wynajmu zostanie pokryty z ubezpieczenia OC sprawcy. Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego oferuje także Assistance, posiadając rozszerzony zakres ochrony, możemy skorzystać z takiego rozwiązania, np. przebywając poza miejscem zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że takie opłaty jak np. zakup paliwa pokryjemy z własnej kieszeni.
Podczas kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym warto udokumentować przebieg wynajmu i czas naprawy. Do dokumentów ubezpieczeniowych warto dołączyć rachunek z warsztatu – to z pewnością usprawni proces uzyskania finansowania.