Ubezpieczenie komunikacyjne a samochód zastępczy – jak uzyskać pomoc?

Materiał informacyjny mtu24.pl
Kolizja lub inne zdarzenie drogowe może oznaczać, że nasz samochód nie nada się już do jazdy, bądź będziemy zmuszeni pozostawić go w warsztacie na jakiś czas. Mimo to wciąż możemy potrzebować auta np. w codziennej pracy. Rozwiązaniem problemu może być samochód zastępczy. Kto może z niego skorzystać i co zrobić, by go otrzymać?

Samochód zastępczy w ramach ubezpieczenia

Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego w przypadku zdarzenia drogowego zależy przede wszystkim od zakresu wykupionej polisy. Dziś tego typu rozwiązania stają się standardem i są dostępne w ramach większości ubezpieczeń komunikacyjnych. Również sam proces uzyskiwania auta nie jest skomplikowany, wystarczy w momencie zgłaszania szkody zakomunikować taką potrzebę ubezpieczycielowi.

Komu przysługuje samochód zastępczy?

Z tymczasowego pojazdu zastępczego mogą skorzystać kierowcy, których samochód został uszkodzony z winy innego kierującego – niezależnie od tego, czy jest to szkoda częściowa, czy całkowita. Auto można otrzymać na trzy sposoby: ubezpieczyciel wskaże miejsce wypożyczenia auta, sami udamy się do wypożyczalni, która rozliczy się z firmą ubezpieczeniową lub uzyskamy pojazd zastępczy w warsztacie samochodowym.

Jak długo będziemy mogli korzystać z zastępczego auta? Długość trwania takiej usługi zależy od poziomu uszkodzeń naszego samochodu. Ubezpieczyciel pokryje koszt wynajmu w czasie, jakiego mechanicy będą potrzebować, by uporać się z powstałymi szkodami.

W oczekiwaniu na nowe auto

Czy w sytuacji, gdy nasz samochód nie nadaje się do naprawy, także możemy skorzystać z pojazdu zastępczego? Okazuje się, że tak. Ubezpieczenie komunikacyjne powinno umożliwić poszkodowanemu korzystanie z auta zastępczego od dnia zdarzenia do momentu, gdy nabędzie nowy pojazd. Ponadto, jeśli uzyskane odszkodowanie nie pozwoli na zakup nowego samochodu, ubezpieczyciel powinien dalej opłacać koszt wynajmu.

Co z kosztami?

Jak prezentuje się w takim razie kwestia kosztów? Jeśli do wypadku nie doszło z naszej winy, koszt wynajmu zostanie pokryty z ubezpieczenia OC sprawcy. Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego oferuje także Assistance, posiadając rozszerzony zakres ochrony, możemy skorzystać z takiego rozwiązania, np. przebywając poza miejscem zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że takie opłaty jak np. zakup paliwa pokryjemy z własnej kieszeni.

Podczas kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym warto udokumentować przebieg wynajmu i czas naprawy. Do dokumentów ubezpieczeniowych warto dołączyć rachunek z warsztatu – to z pewnością usprawni proces uzyskania finansowania.

Dodaj ogłoszenie