Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiąc lat Wrocławia w Pałacu Królewskim. Historia najstarszej macewy w Polsce

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Sala "Pod rządami Piastów"
Sala "Pod rządami Piastów" Materiały prasowe
We wrocławskim Pałacu Królewskim możemy zobaczyć wystawę "Tysiąc lat Wrocławia". Znajduje się tam niezwykle cenny zabytek - najstarsza w Polsce macewa żydowska w Polsce.

Zwiedzanie wystawy rozpoczniemy w sali, która przeniesie nas do pierwszych lat istnienia naszego miasta.

- Wrocław, zanim przeszedł pod panowanie Piastów, przez szereg dziesięcioleci podlegał władzy czeskiej. To prawdopodobnie od imienia jednego z czeskich władców, Wratysława I, zmarłego w 921 roku, wziął swoja nazwę - opowiada Ewa Pluta, rzecznik Muzeum Miejskiego Wrocławia.

W roku 1000 założono w nadodrzańskim grodzie biskupstwo. Już wtedy był to ważny ośrodek handlowy. Od tego momentu osada zaczęła się prężnie rozwijać i w szybkim tempie wyrastała na jedno z ważniejszych miast tej części Europy. "Miasto sławne uczonymi i rzemieślnikami" - tak opisywał Wrocław All Etrizi w księdze pisanej dla sycylijskiego króla Rogera.

Hilton w miejscu cmentarza

Właśnie atmosferę tego "wczesnego" Wrocławia można poczuć, zwiedzając pierwszą salę wystawy "1000 lat Wrocławia". Do średniowiecznego grodu przeniesie nas cyfrowa rekonstrukcja, na której nie tylko widać, jak rozrastała się osada na Ostrowie Tumskim, ale też, jak wyglądała pierwsza wrocławska katedra. Niezwykle cennym zabytkiem jest najstarsza w Polsce macewa, czyli żydowska płyta nagrobna. Jak ją odkryto?

4 sierpnia 1203 roku zmarł Rabbi Dawid. Pochowano go – jak nakazuje prawo żydowskie – następnego dnia po śmierci na nieistniejącym już cmentarzu żydowskim (który był położony w miejscu, w którym ma powstać hotel Hilton). Rabbi Dawid zaznał na nim upragnionego spokoju, niestety nie na długo.

Macewa w katedrze

W 1346 roku cmentarz zlikwidowano. A macewy postanowiono wykorzystać jako materiał budowlany przy wznoszeniu domów, remontach, a nawet przy brukowaniu ulic. W 1917 roku postanowiono wymienić piec we wrocławskiej katedrze. Na stosie gruzu lądowały cegły, kafle i kamienie, aż w końcu znalazła się tam... płyta nagrobna. W ten sposób światło dzienne ujrzała najstarsza w Polsce żydowska macewa.

Bilety ulgowe do Pałacu Królewskiego kosztują 10 złotych, za bilet normalny zapłacimy 15 złotych. Niebawem przedstawimy kolejne części wystawy.

Zapraszamy także na wirtualny spacer po Wrocławiu w stylu retro! Zobacz Retro Wrocław: Magiczne zdjęcia z 1980 roku, Retro Wrocław: Miasto tętniące życiem, czyli wrocławskie knajpy oraz Retro Wrocław: Zobacz miasto na pocztówkach. Retro Wrocław to nowy cykl MMWroclaw.pl, w którym przedstawiamy Wrocław z dawnych lat.

Czytaj też:



Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE


Sesja z książkami we Wrocławiu


Matura 2012 z CKE matematyka


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia z zoo

**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto