18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Tworzymy dobry klimat dla biznesu

Artykuł sponsorowany Zaktualizowano 
Rozmowa z Markiem Pielichowskim, Prezesem Wrocławskiej Izby Gospodarczej.

Rozmowa z Markiem Pielichowskim, Prezesem Wrocławskiej Izby Gospodarczej

Tworzymy dobry klimat dla biznesu

Wrocławska Izba Gospodarcza jest pomysłodawcą i realizatorem wielu inicjatyw wspierających rozwój małych i średnich firm na Dolnym Śląsku. Co obecnie należy do jej głównych zadań?
Przedsiębiorcy w swojej działalności na co dzień mają do czynienia z wieloma problemami. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby w jak największym stopniu pomóc im w tych zmaganiach. Wśród naszych najważniejszych inicjatyw wspierających ich działalność gospodarczą są Wrocławskie Spotkania Biznesu. Ich celem jest integracja biznesowa przedsiębiorców. Dzięki nim uczestnicy mogą nie tylko wymienić się swoimi doświadczeniami, ale również nawiązać wiele istotnych kontaktów biznesowych, które często skutkują rzeczywistą współpracą. Do tej pory odbyły się cztery edycje tych spotkań. Ostatnia w maju. Uczestniczyły w niej 64 przedsiębiorstwa, z których niektórzy brali w nich udział już po raz czwarty i deklarują swoją obecność na kolejnych WSB. Świadczy to o naprawdę dużej efektywności tego przedsięwzięcia.

Również z myślą o przedsiębiorcach prowadzą Państwo program „Biała Lista”…
Rzeczywiście. Jednym z podstawowych zadań, jakie przed sobą stawiamy, jest normalizacja życia gospodarczego, a także jego dynamiczny rozwój, promowanie biznesu i dobrego obyczaju kupieckiego. Właśnie w tym celu Izba prowadzi program wspierania przedsiębiorczości „Biała Lista”. Różni się on zasadniczo od dotychczasowych przedsięwzięć służących dostarczaniu informacji o wiarygodności podmiotów gospodarczych. Podstawowa różnica to pozytywny charakter zawartych w bazie informacji. Oznacza to, że umieszczone w niej firmy poddały się weryfikacji i zostały uznane za wiarygodne. Chodzi o wyróżnienie tych przedsiębiorstw, które w swojej działalności traktują swoich kontrahentów dokładnie tak, jak same chciałyby być traktowane. Dotyczy to nie tylko firm wrocławskich, ale wszystkich tych, którym zależy, aby świat biznesu dowiedział się czegoś naprawdę dobrego na ich temat.

Wrocławska Izba Gospodarcza, stała się też kontynuatorem prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Kto może zostać jej laureatem?
Nagroda ta jest przyznawana wybitnym osobistościom, które zrobiły coś spektakularnego przede wszystkim dla Wrocławia a nie sposób nie zauważyć dokonań naszych laureatów dla Polski. Do tej pory otrzymali ją: prof. Alicja Chybicka, Wojciech Dzieduszycki, kardynał Henryk Gulbinowicz, Jan Paweł II, Maciej Łagiewski, prof. Jan Miodek, Tadeusz Różewicz oraz obecny Minister Kultury I Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski. W tym roku jej laureatką została Lidia Geringer de Oedenberg. Kapituła nagrody przyznała ją doceniając zasługi laureatki dla organizacji festiwalu Wratislavia Cantans, sposób sprawowania funkcji europosła oraz niezwykłą aktywność w propagowaniu idei Zjednoczonej Europy. Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Kontynuujemy teraz jego wieloletnie tradycje.

Przyczyniają się Państwo również do pokojowego rozwiązywania konfliktów gospodarczych między przedsiębiorcami…
Tak, gdyż uważamy, że w sytuacjach kryzysowych najlepszym rozwiązaniem jest pokojowe załatwienie sprawy. Właśnie stąd wziął się pomysł utworzenia przy naszej organizacji Instytutu Mediacji. Mediator to ktoś, kto tworzy klimat do polubownego rozwiązania problemu. Przede wszystkim jednak pozwala ten klimat utrzymać, gdy powstają emocje u osób osobiście zaangażowanych w konflikt. Jeśli jakaś firma ma podobne kłopoty i szuka drogi do ich rozwiązania, zawsze może się do nas zwrócić, a my na pewno postaramy się pomóc. To się doskonale sprawdza i każdy, kto prowadzi swoją firmę wie, jak bardzo jest to potrzebne i sprzyja możliwościom dalszego funkcjonowania w biznesie.

Czy mimo tak ciekawych projektów, które Wrocławska Izba Gospodarcza już prowadzi, planują Państwo w najbliższym czasie kolejne przedsięwzięcia?
Cały czas mamy nowe pomysły na to, jak pomóc przedsiębiorcom w ich działalności. Niedługo zamierzamy rozpocząć cykl spotkań, które mogą się stać dla naszych członków źródłem cennej wiedzy. W planie jest spotkanie poświęcone temu, jak najlepiej zorganizować sobie współpracę z bankiem, żeby dała jak najlepsze efekty oraz temu jak zarządzać ryzykiem i ubezpieczeniami. Jedno ze spotkań poświęcone będzie również prowadzeniu interesów z krajami unijnymi. Zamierzamy szukać zarówno ważnych tematów, interesujących naszych członków, jak i ciekawych prelegentów. Planujemy również organizować spotkania z wybitnymi ludźmi z różnych dziedzin. Być może uda nam się to jeszcze jesienią.

Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Wiązowska

ZAPROSZENIE
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich przedsiębiorców, zarówno z Dolnego Śląska, jak i z całej Polski, do grona członków Wrocławskiej Izby Gospodarczej.
Jej założycielami są ludzie, którzy w okresie przemian gospodarczych lat 80-tych i 90-tych zbudowali pierwsze prywatne firmy i dziś są doskonałą wizytówką prywatnego biznesu. Obecnie członkami naszej Izby są przedsiębiorcy z różnych branż, którzy nie tylko wspierają się nawzajem w swojej działalności, ale również wspólnie rozwiązują problemy, z jakimi spotykają się na co dzień w swojej pracy. Wspierają także wiele akcji charytatywnych i przedsięwzięć kulturalnych. Przede wszystkim jednak promują ideę rzetelności i wiarygodności gospodarczej.
Wrocławska Izba Gospodarcza jest także realizatorem ogólnopolskiego programu „Biała Lista”, mającego na celu podkreślenie tego, co w biznesie najlepsze. Zapraszamy do niego wszystkich przedsiębiorców, którym nie jest obca rzetelność i uczciwość w prowadzeniu własnej działalności. Z pewnością warto się tym pochwalić.
Zachęcamy też wszystkich właścicieli firm do zgłaszania nam problemów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Razem na pewno łatwiej będzie nam je rozwiązać.
Zarząd Wrocławskiej Izby Gospodarczej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3