Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twórcy "Ducha Palatium" z Wrocławia otrzymali światową nagrodę CODAawards 2022 [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Szklana kompozycja przedstawia zarys palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, pierwszego wczesnochrześcijańskiego budynku sprzed ponad 1000 lat. Można ją oglądać na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
Szklana kompozycja przedstawia zarys palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, pierwszego wczesnochrześcijańskiego budynku sprzed ponad 1000 lat. Można ją oglądać na Ostrowie Tumskim w Poznaniu materiały prasowe
Wrocławscy artyści z pracowni artystycznej Archiglass otrzymali światową nagrodę za szklaną instalację, którą współtworzyli. Można ją oglądać na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Tomasz Urbanowicz wraz z synem Konradem Urbanowiczem prowadzą we Wrocławiu pracownię Archiglass. Za swoją szklaną instalację pod tytułem "Duch Palatium" znajdującą się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu otrzymali światową nagrodę CODAawards 2022. Nagrodzony obiekt, jako jedyny z Europy, zdobył prestiżowy tytuł i zwyciężył w kategorii "Liturgical".

"Duch Palatium" to szklana kompozycja przedstawiająca zarys palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, pierwszego wczesnochrześcijańskiego budynku sprzed ponad 1000 lat, który znajdował się na poznańskim Ostrowie Tumskim. Pomysł instalacji powstał w roku 1999, kiedy zespół naukowców odkrył relikty palatium bezpośrednio przy kościele Najświętszej Marii Panny w Poznaniu. Odkrycia ujawniły obrys istnienia zabudowy, który wrocławscy artyści przekształcili w podświetlany nocą szklany projekt.

Szklana kompozycja składa się z 200 elementów i łącznie waży 13 ton. Każdy element jest unikatowym odlewem ze szkła artystycznego. Pionowe elementy odręcznie wykonano przy pomocy formy z odciskami kamieni oddających strukturę i charakter fundamentów oraz ścian obiektu pierwotnie tam stojącego. Osobno zostały wykonane poziome i skośne elementy szklanego muru. Grafikę pokrywającą te elementy opracowano na podstawie odlewu, sfotografowanego, opracowanego graficznie i ułożonego w tej przestrzeni. Na szklanym murze pojawiło się także 20 cytatów historycznych opowiadających dzieje miasta i budynku oraz ich znaczenie.

Projekt instalacji powstał w pracowni projektowej J.P. Woźny, za projekt szkła i jego wykonanie odpowiada wrocławska pracownia Archiglass, generalnym wykonawcą była firma Gardens, natomiast inwestorem Miasto Poznań i Archidiecezja Poznańska.

Tomasz Urbanowicz jest architektem i artystą, twórcą wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze. Od prawie 30 lat prowadzi autorską pracownię artystyczną Archiglass. Jego unikatowe szklane prace zdobią wiele prestiżowych budynków, takich jak m.in. Parlament Europejski w Strasburgu, Sąd Najwyższy w Warszawie, czy Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Dzieła Urbanowicza trzykrotnie reprezentowały Polskę na Wystawach Światowych EXPO – EXPO 2000 w Niemczech, EXPO 2005 w Japonii i EXPO 2008 w Hiszpanii.

Zobaczcie zwycięski projekt:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twórcy "Ducha Palatium" z Wrocławia otrzymali światową nagrodę CODAawards 2022 [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto