Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tunel wodny zbada możliwości F-16 we Wrocławiu [wideo]

Michał Potocki
Michał Potocki
Najnowsza pracownia Politechniki Wrocławskiej wyposażona jest w wart około miliona dolarów tunel wodny, który będzie badał aerodynamikę samolotów i innych pojazdów latających.

Urządzenie potrafi odtworzyć w komorze wypełnionej wodą warunki analogiczne do tych, które napotyka samolot wiele kilometrów nad ziemią przy prędkości ponaddźwiękowej. Na politechnice jest zespół dziesięciu osób, które potrafią wykorzystać możliwości tunelu wodnego. Kilku doktorantów było nawet na szkoleniach w obsłudze urządzenia w Stanach Zjednoczonych.

- Jest to jedyne tego rodzaju urządzenie w Polsce i jedno z trzech na świecie, które są używane przez cywili. Z pozostałych pięciu korzysta amerykańska armia - mówi prof. Maciej Chorowski, dziekan Wydziału Mechaniczno Energetycznego PWr.

Wyniki uzyskane dzięki tunelowi można np. wprowadzić do autopilota. Możemy zbadać, jaką doskonałość ma bryła. Dowiemy się w ten sposób nie tylko jak jest opływowa, ale też czy będzie wystarczająco statyczna lub dynamiczna oraz jak wygląda jej powierzchnia nośna.

Budowa urządzenia jest dość prosta.Tunel ma wymiary 9 na 4 na 2,3 m. - Na samym dole jest pompa pod zbiornikiem, pompuje wodę do komory, następnie przechodzi przez tzw. "kierownicę", która pozwala na stworzenie niezaburzonej atmosfery - mówi mgr inż. Paweł Czekałowski z Politechniki Wrocławskiej - Potem woda przyspiesza i osiąga określoną prędkość. Najwęższa część to właśnie miejsce pomiarowe. Na górze znajduje się support, dzięki któremu możliwe jest wykonanie ruchów modelem - wyjaśnia.

Jedyne takie urządzenie w Polsce jest właśnie we Wrocławiu


Do kadłuba modelu samolotu doprowadzone są wąskimi przewodami barwniki z zasobników z kolorowymi cieczami. Barwniki pokazują, jak wygląda przepływ czy np. jest zawirowany, czy nie.

Dzięki tunelowi wrocławscy naukowcy będą mogli projektować lepsze kształty pojazdów latających i zmniejszać ich opór. Urządzenie ma dużą wartość dla politechniki. Na prezentacji pojawiło się kilkudziesięciu naukowców oraz rektor Politechniki Wrocławskiej.

PHOTO DAY 6.0 W KOSZARACH
NA KĘPIE MIESZCZAŃSKIEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto