MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w Turcji. Co z turystką? Eksperci: „Główne ośrodki turystyczne leżą setki mil na zachód". Zalecenia MSZ, zniszczone zabytki

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak trzęsienie ziemi w Turcji wpłynęło na turystykę? Czy polscy turyści boją się teraz wyjeżdżać do Turcji na urlopy i wakacje? Eksperci uspokajają i odradzają pochopne ruchy: ryzyko wystąpienia ponownych wstrząsów jest minimalne, a odwołanie wycieczki bez uzasadnienia grozi utratą zaliczki.
Jak trzęsienie ziemi w Turcji wpłynęło na turystykę? Czy polscy turyści boją się teraz wyjeżdżać do Turcji na urlopy i wakacje? Eksperci uspokajają i odradzają pochopne ruchy: ryzyko wystąpienia ponownych wstrząsów jest minimalne, a odwołanie wycieczki bez uzasadnienia grozi utratą zaliczki. Violin, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Skala zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii jest ogromna. Bilans ofiar katastrofy wynosi ponad 20 tys. osób i, niestety, wciąż wzrasta. Wielu Polaków zastanawia się, czy wyjazd na urlop do Turcji w obliczu tej wielkiej tragedii ma sens. Co teraz z wakacjami w Turcji? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, komentarze ekspertów oraz zalecenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Spis treści

Trzęsienie ziemi w Turcji a podróże. Czy turyści boją się teraz latać do Turcji? Czy strach jest uzasadniony? Eksperci odpowiadają

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli kilku polskich biur podróży, które oferują swoim klientom wycieczki do różnych regionów Turcji. Niemal natychmiast otrzymaliśmy odpowiedź od prezesa Travelplanet.pl, Radosława Damasiewicza.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że rzeczywiście w poniedziałek 6 lutego (dzień wystąpienia potężnego trzęsienia ziemi) sprzedaż wyjazdów do Turcji wyraźnie spadła. Trzeba jednak pamiętać, że od wielu lat Turcja jest jednym z najpopularniejszych wśród polskich turystów kierunkiem turystycznym, toteż – mimo widocznego spadku – nadal były to ilości dość znaczne.

Niektórzy turyści, najwyraźniej przerażeni katastrofa na wschodzie kraju, zdecydowali się na odwołanie zaplanowanych podróży do Turcji.

- Co do wylotów, tuż po pierwszych informacjach o trzęsieniu ziemi, niektórzy turyści zdecydowali się odwołać wyjazdy, ale nie są to masowe rezygnacje, lecz raczej pojedyncze przypadki. Inna rzecz, że Turcja na ferie dla niejeżdżących na nartach nie jest tak popularnym kierunkiem, jak np. Egipt, a nawet Malta czy Cypr – ferie zarezerwowało tam raptem 6 proc. wyjeżdzających z biurami podróży – zdradził Radosław Damasiewicz.

Założyciel jednego z zagranicznych biur podróży stwierdził, że wydarzenie nie powinno mieć dużego wpływu na wypoczynek w najpopularniejszych lokalizacjach, m.in. Stambule, Kapadocji czy wybrzeżu Morza Egejskiego.

- Trzęsienie ziemi jest ogromną tragedią, ale mało prawdopodobne, aby miało duży wpływ na główne ośrodki turystyczne Turcji: Stambuł, Kapadocję i Wybrzeże Egejskie, z których wszystkie znajdują się setki mil na zachód – powiedział w rozmowie z The Independent Hugh Fraser, założyciel Corinthian Travel, biura podróży oferującego wyjazdy m.in. do Turcji.

Udało nam się znaleźć film umieszczony na platformie TikTok, który obrazuje sytuację w Antalyi z 7 lutego – widać na nim wypoczywającego nad basenem człowieka, który nagrywa wodę wylewającą się z basenu. W tle słychać głos małego chlopca – Polaka – który o zajściu prawdopodobnie informuje swojego opiekuna.

Czy Polacy boją się podróży do Turcji? „Ryzyko powtórki trzęsienia wydaje się im minimalne”

Jak wynika z informacji Travelplanet.pl, na razie podchodzimy do tej sytuacji z niezwykłym spokojem. Co prawda niektórzy anulują wyjazdy, jednak nie są to masowe rezygnacje, których skala przewyższałaby odstąpienia od podróży w innych terminach czy destynacjach. Co powoduje, że polscy turyści podchodzą do wszystkiego z takim dystansem?

- Ci turyści, którzy mają zaplanowane wyjazdy do Turcji w najbliższych dniach, mogą racjonalizować swoje decyzje faktem, że najbliższe kurorty na Riwierze Tureckiej są oddalone od epicentrum wstrząsów o 500 – 600 km, zaś te na Wybrzeżu Egejskim o 900 – 1000 km. No i że wtórne wstrząsy już wystąpiły, a więc ryzyko powtórki trzęsienia wydaje się im minimalne. Z kolei turyści, którzy mają zaplanowane wyjazdy za kilka miesięcy, mają jeszcze czas na decyzję, bo zgodnie z umowami, a zwłaszcza wykupionymi polisami od rezygnacji z imprezy turystycznej, mogą poczekać na rozwój sytuacji w Turcji. A przede wszystkim wpłacili oni zaliczki rzędu kilku, a co najwyżej kilkunastu procent wartości imprezy, gwarantując sobie najczęściej cenę z dnia zawarcia umowy. A więc ryzykują stratę kilkuset złotych zaliczki od osoby jeśli oceniliby przed samym wyjazdem sytuację w Turcji gorzej niż polski MSZ i mimo braku bezpośredniego zagrożenia w miejscu, gdzie mają spędzić wakacje (to warunek konieczny dla ewentualnego odwołania imprezy przez biuro podróży) zrezygnowaliby z nich w obawie o własne bezpieczeństwo – skomentował Radosław Damasiewicz.

Obecnie może być jeszcze zbyt wcześnie na wysnucie konkretnych wniosków – w końcu katastrofa miała miejsce zaledwie kilka dni temu. Warto też zaznaczyć, że większość Polaków do Turcji podróżuje raczej w sezonie wakacyjnym, co daje krajowi kilka miesięcy na uporanie się ze skutkami kataklizmu i, jak zauważył prezes Damasiewicz – sporo czasu turystom na podjęcie decyzji o ewentualnej rezygnacji.

Czytaj też: Nowy podatek turystyczny uderzy w podróżników w 2023 r. Gdzie zostaną wprowadzone opłaty? Barcelona, Turcja, Tajlandia i inne miejsca

Turcja: utrudnienia i atrakcje zniszczone podczas trzęsienia ziemi

W wyniku silnych wstrząsów w Turcji runęło kilka tysięcy budynków – wśród nich domy mieszkalne i cenne zabytki, będące popularnymi atrakcjami turystycznymi, m.in. cytadela w Diyarbakır i Ogrody Hevsel. Niektóre zabudowania wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO atrakcji runęły na ziemię z powodu silnego trzęsienia.

Tymczasowo zamknięte są porty lotnicze Gaziantep, Adana czy Hatay, gdzie płyta lotniska została zniszczona.

Ceny wycieczek do Turcji stoją w miejscu

W niemal wszystkich rankingach ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków Turcja pojawia się od wielu lat. Niepowtarzalna atmosfera, piękne plaże, wiekowe zabytki i świetne kurorty z pewnością przyczyniły się do tego, że aż 28 procent klientów biur podróży zarezerwowało urlopy właśnie w tym kraju – i to tylko w okresie od 13 stycznia do 30 września 2023 roku.

Średni koszt rezerwacji za osobę to w przypadku Turcji ok. 3192 zł, czyli mniej niż np. na Wyspach Kanaryjskich, które zostały ostatnio ogłoszone najpopularniejszą hiszpańską destynacją wśród naszych rodaków – średni koszt wyjazdu na wyspy to ok. 3770 zł za osobę.

- Z drugiej strony w ofertach biur podróży nie widać przecen wycieczek, nawet w najbliższym czasie. Czterogwiazdkowy, tygodniowy pobyt All inclusive z przelotem w hotelu 4* (to najbardziej popularna kombinacja) w lutym i marcu można zarezerwować od 1600 zł za osobę – to tyle samo co przed trzęsieniem ziemi – dodał prezes Travelplanet.pl

Turcja wciąż na czele najpopularniejszych kierunków na urlop.
Turcja wciąż na czele najpopularniejszych kierunków na urlop. Materiały prasowe Travelplanet.pl

Na stronach internetowych biur podróży niezmiennie widnieją oferty wyjazdów do Turcji last minute – niektóre z nich mają rozpocząć się nawet za kilka dni. Nie są także oznaczone jako przecenione (oprócz zniżek typowych dla wyjazdów last minute czy innych, niezwiązanych z sytuacją w Turcji).

Podróż do Turcji: zalecenia MSZ i zagrożenia. Jak zachować się podczas trzęsienia ziemi?

Wyjazdy turystyczne do tureckich regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi jest stanowczo odradzane – to m.in. Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Sanliurfa, Kahramanmaras, Kilis, Adana, Malatya.

Polskie MSZ przestrzega także przed wyjazdami do innych regionów z powodu zagrożenia terrorystycznego w okręgach Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinny także zwrócić kobiety.

- W Turcji rośnie liczba gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet. Z tego powodu przestrzegamy, w szczególności studentki programu Erasmus+: nie wynajmujcie pokoi w mieszkaniach studenckich z nieznanymi osobami, nie podróżujcie po Turcji samodzielnie lub z nieznajomymi. Zwracajcie szczególną uwagę na jedzenie i napoje otrzymywane w klubach lub od nieznanych osób. Gwałciciele mogą podawać swoim ofiarom narkotyki – tzw. tabletki gwałtu – czytamy w komunikacie ministerstwa.

To też może cię zainteresować: https://stronapodrozy.pl/najniebezpieczniejsze-kraje-swiata-nowe-zestawienie-nieco-zaskakuje-wsrod-nich-min-turcja-egipt-i-meksyk/ar/c7-16980025

Chociaż kurorty turystyczne są położone daleko od epicentrum ostatnich wstrząsów, wybierając się do regionów wykazujących dużą aktywność sejsmiczną warto znać podstawowe zasady, które mogą uratować nam życie.

Jak przygotować się do podróży na teren kraju, w którym występują trzęsienia ziemi? Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowało dla turystów krótką listę:

  • Przed wyjazdem zarejestruj się w serwisie Odyseusz aby w razie kryzysu konsul wiedział, że jesteś na obszarze zagrożonym.
  • Upewnij się, że masz kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące również skutki katastrof naturalnych.
  • Zapisz w telefonie numery do służb ratunkowych, rodziny, ubezpieczyciela i ambasady.
    Znajdź najbliższe wyjścia ewakuacyjne.
  • Ustal z przyjaciółmi lub rodziną miejsce, w którym się spotkacie po trzęsieniu ziemi, na wypadek gdybyście zostali rozdzieleni.
  • Ustal gdzie znajduje się najbliższa otwarta przestrzeń.
  • Gdy kładziesz się spać zostawiaj buty przy łóżku.
  • Przygotuj podręczną torbę, która będziesz zostawiał w widocznym miejscu na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. Powinieneś umieścić w niej: latarkę, dodatkowe baterie, zapalniczkę, mapę miasta, przenośne radio, mały nóż lub scyzoryk, łyżeczkę, chusteczki higieniczne, gwizdek, maseczkę przeciwpyłową, gotówkę, zapas wody (przynajmniej 2l na osobę na dzień), suchy prowiant i konserwy, odzież, kopie dokumentów, leki, telefon i ładowarkę.

Jak zachować się w przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi?

W zależności od miejsca, w którym się znajdujecie (otwarta przestrzeń, budynek), zasady postępowania są nieco inne – szczegółowo omawiają je podpunkty wyszczególnione na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Źródła: MSZ, Traveplanet, The Independent, pickyourtrail.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzęsienie ziemi w Turcji. Co z turystką? Eksperci: „Główne ośrodki turystyczne leżą setki mil na zachód". Zalecenia MSZ, zniszczone zabytki - Strona Podróży

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto