Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont kościółka w parku Szczytnickim (ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
Remont kościółka w parku Szczytnickim: kostrukcję podnoszono po kolei z każdej strony by wymienić tzw. belki podwalinowe
Remont kościółka w parku Szczytnickim: kostrukcję podnoszono po kolei z każdej strony by wymienić tzw. belki podwalinowe Kamil Zaremba, epartner.pl
Zabytkowy kościółek św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim przechodzi remont. Niestety może zabraknąć pieniędzy na wykonanie wszystkich prac w obiekcie. Wiadomo jednak, że niedlugo będzie on otwarty dla zwiedzających.

Mały kościół św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim powstał w Starym Koźlu, później trafił do Kędzierzyna. Do Wrocławia został przewieziony w 1913 roku jako eksponat wystawy sztuki ogrodowej i cmentarnej.

Do lat 60. XX wieku kościołem opiekowała się parafia Matki Bożej Pocieszenia z ul. Wittiga. Później gmina Wrocław, która jest jego właścicielem, przekazała go pod opiekę PTTK. Obiekt jednak niszczał i ostatecznie podjęto decyzję o remoncie.

Kościółek odnawia firma epartner.pl. Do tej pory pracownicy odnowili m.in. dach (koszt 300 tys. zł), wymieniili belki u podstawy konstrukcji, odrestaurowali zabytkowe drzwi oraz ściany wieży kościoła. Do końca marca remontowany będzie wewnętrzny chórek. Póki co firma nie otrzymała zlecenia na trzeci etap prac (remont konstrukcji głównej kościoła), ponieważ Zarządowi Zieleni Miejskiej brakuje na to pieniędzy.

Jeżeli znajdą się pieniądze prace będą kontynuowane. – Jeśli pieniądze się nie znajdą, na przykład z Unii, dostaniemy kościół pod opiekę z powrotem i udostępnimy kościół zwiedzającym w soboty i niedziele, mniej więcej od godziny 11 do 16, latem gdy będzie dłużej jasno do 18 lub 19 - wyjaśnia Jowita Zając z PTTK.

Jak dodaje Zając, członkowie PTTK opiekują się kościółkiem w czynie społecznym i trudno znaleźć osoby, które chciałyby się nim opiekować w tygodniu. Trzeba doglądać, czy nikt nie dewastuje i nie rozkrada wyposażenia. PTTK w środku organizowało wystawy, sprzedawało pamiątki. Takie będzie też przeznaczenie kościółka po remoncie.

Obecnie kościółek w parku Szczytnickim jest kościołem w rozumieniu architektonicznym, ale nie religijnym. By ponownie odbywały się tam nabożeństwa, kościół trzeba by było konserować.

Czy wrocławska kuria zechciałaby się zaopiekować kościołem? – W tej sprawie musiałoby się do nas oficjalnie zwrócić miasto jako właściciel kościoła – wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. Dodaje, że nie musiałby to być kościół przypisany do parafii, ale autonomiczny, czyli rektoralny.

W kościółku już wcześniej i bez konsekracji odbywały się śluby cywilne i kościelne, a także chrzty. Ceremonie w obrządku katolickim mogą się w takich miejscach odbywać, ale ksiądz musi wziąć szaty liturgiczne i naczynia ze sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto