MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trochę niższa pensja

Katarzyna Zimna
Przeczytaj, co ci się należy w czasie choroby i kto wypłaca pieniądze. Od momentu zachorowania masz dwa dni na zawiadomienie swojego szefa, że nie będzie cię w pracy.

Przeczytaj, co ci się należy w czasie choroby i kto wypłaca pieniądze.
Od momentu zachorowania masz dwa dni na zawiadomienie swojego szefa, że nie będzie cię w pracy. Na dostarczenie mu usprawiedliwienia – tydzień. Potem możesz zgodnie z zaleceniami lekarza spokojnie wracać do zdrowia.

Lekarz wystawi ci zieloną kopię druku ZUS ZLA (dawniej L4), którą musisz dostarczyć pracodawcy – osobiście, wysłać pocztą, albo przekazać przez inną osobę.
h Jeśli zgubisz zwolnienie, będziesz musiał wrócić do lekarza, który ci je wypisał i poprosić o wypis z kopii (jest przechowywana w aktach w przychodni). Nie powinno być z tym problemu, a to jedyny dokument, który jest dowodem na to, że chorujesz.
h Gdy jesteś zatrudniony u dwóch pracodawców, poproś lekarza, by wypisał więcej kopii – każdemu z nich musisz dostarczyć zwolnienie. Nie może być tak, że w jednym zakładzie chorujesz, a w drugim normalnie pracujesz.
h Na zwolnieniu możesz być maksymalnie 33 dni. Nie będziesz chodził do pracy, ale nadal będziesz dostawał pieniądze – 80 proc. swojej zwykłej pensji. Wynagrodzenie w pełnej wysokości (100 proc.) dostaniesz, gdy choroba jest skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Takie też przysługuje kobietom w ciąży oraz dawcom komórek, tkanek i narządów.
h Po 33 dniach zwolnienia, pracodawca przestaje ci płacić. Przez kolejne 182 dni choroby będziesz już na zasiłku chorobowym, ale wypłacanym przez ZUS. Nadal dostawać będziesz 80 proc. wyliczonej podstawy wymiaru zasiłku (średnia z ostatnich 12 pensji). W przypadku leczenia szpitalnego – 70 proc., a chorujące kobiety w ciąży oraz dawcy komórek, tkanek i narządów niezdolni do pracy z powodu badań czy operacji – 100 proc. tej podstawy,
h Gdy po tym czasie nadal niedomagasz, czeka cię świadczenie rehabilitacyjne. Ono także jest wypłacane przez ZUS przez kolejny rok. W stuprocentowej wysokości dostają wówczas pensję tylko kobiety w ciąży i poszkodowani w wypadkach w drodze do pracy, reszta – w ciągu pierwszych trzech miesięcy 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a po tym czasie – 75 proc.
h O tym, czy ze zwolnienia przejdziesz na zasiłek, a potem z zasiłku – na świadczenie, decyduje lekarz. Także on, po badaniu, orzeknie o tym, czy możesz wrócić do pracy.
h Pamiętaj, że w czasie choroby musisz przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli kazał ci leżeć w łóżku – powinieneś leżeć. To, czy wykorzystujesz zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem, może skontrolować pracodawca lub pracownik ZUS-u. Jeśli okaże się, że oszukujesz, pracodawca może ukarać cię upomnieniem, naganą, a nawet karą pieniężną, stracisz także prawo do zasiłku lub świadczenia. •

Warto wiedzieć
* Nie bój się, że w czasie choroby pracodawca cię zwolni.
Nie może wręczyć ci wypowiedzenia, gdy przyjedziesz do zakładu pracy tylko po to, by dostarczyć zwolnienie. Pamiętaj jednak, że zwolnienie nie chroni cię w okresie wypowiedzenia. Gdy dostaniesz je przed pójściem na zwolnienie, umowa rozwiąże się w przewidzianym terminie.
* Gdy twoja choroba będzie trwać długo, ten fakt może być powodem zwolnienia cię z pracy. Nieobecność, która trwa miesiącami, powoduje, że jesteś nieprzydatny dla pracodawcy i daje mu prawo do rozwiązania z tobą umowy.
* Jeśli na zwolnieniu poczujesz nieodpartą chęć powrotu do pracy i sam zdecydujesz, że nie wykorzystasz reszty zwolnienia, skończy się twoja usprawiedliwiona nieobecność w pracy chroniona artykułem 41 kodeksu pracy. Oznacza to, że możesz w tym dniu dostać wypowiedzenie, mimo, że formalnie masz zwolnienie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto