Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trans-Atlantyk, czyli co z tą Polską? [wideo]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
O polskości, bocianach i Gombrowiczu - premiera "Trans-Atlantyku" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

"Trans-Atlantyk" dotarł do Wrocławia, będziemy mogli go oglądać już od 6 listopada we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

O polskiej emigracji

Gombrowiczowski "Trans-Atlantyk" to historia polskiego emigranta, który przybywa do Buenos Aires, gdy w Europie wybucha druga wojna światowa. Jako że Argentyna jest wtedy często wybierana przez emigrantów z Polski, główny bohater ma wiele okazji do spotkania z rodakami. Kolejni Polacy na jego drodze, to kolejne postawy, podejścia do patriotyzmu, symboli i rytuałów.

Gombrowicz sprzeciwia się patriotyzmowi na pokaz, krytykuje tworzenie mitu Polski, czemu daje wyraz w swojej książce, ośmieszając i tworząc swoistą groteskę polskiej emigracji.

Jarosław Tumidajski, reżyser spektaklu, problem ujęty w książce Gombrowicza uwspółcześnia. Opowiada o dzisiejszej Polsce zniewolonej przez ideologię i tradycję. Widz staje się zakładnikiem patriotycznego terroryzmu i świadkiem nadużywania symboli i rytuałów.

A wszystko to w "uroczej" scenerii z bocianami w roli głównej. Trzeba przyznać, że ptaki opanowały Scenę na Strychu. I może właśnie to sprawia, że bardziej kojarzą się one z plagą niż z symbolem Polski.

"Trans - Atlantyk" Gombrowicza wciąż jest aktualny.

- Od dwóch miesięcy na próbach, na razie pokątnie, przy zamkniętych drzwiach, ale świadomie, dotykamy pojęć takich, jak jedność i tożsamość narodowa, trywializacja i teatralizacja życia politycznego - mówiła Anna Cardet, dramaturg. - Decyzja o wystawieniu tekstu Gombrowicza została podjęta jeszcze przed 10 kwietnia 2010. Nikt wtedy nie przypuszczał, że historia stanie nam tak ostentacyjnie nie drodze, potwierdzi, zbanalizuje, a często wręcz zwulgaryzuje problemy zawarte w "Trans-Atlantyku".

Trans-AtlantykTrans-Atlantyk

Gombrowicz po męsku

Trzeba przyznać, że to bardzo męskie przedstawienie. Nie zobaczymy w nim ani jednej kobiety. W tym zdominowanym przez mężczyzn świecie króluje sam Gombrowicz. Z postacią pisarza zmierzył się Jakub Kamieński.

- Gombrowicza nie gra się łatwo - przyznaje Kamieński. - To jest trudny materiał i niezwykle wymagający autor. Przyznam, że jestem z nim w ciągłej dyskusji. Zastanawia mnie, czy można tak zanegować całą rzeczywistość i odciąć się od niej. Myślę, że to jeden z powodów, dla którego wszedłem w ten temat.

Premiera spektaklu "Trans - Atlantyk" 6 listopada na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Trans-Atlantyk", adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski. Scenografia: Mirek Kaczmarek. Choreografia: Anka Jankowska. **Obsada: Krzysztof Boczkowski, Tomasz Cymerman, Jakub Kamieński (gościnnie), Maciej Kowalik (gościnnie), Zdzisław Kuźniar**.


Czytaj też:
Zmień swoje drogowe miasto
Jean Michel Jarre we Wrocławiu
Ale obciach! Czego wstydzi się Wrocław
Twórz z nami MMWrocław

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto