Spis treści
Najbardziej troskliwe zwierzęce mamy na świecie. W rankingu wygrywa słonica
Słonice są wyjątkowymi matkami. W ogóle słonie mogą pochwalić się takimi zdolnościami, których mógłby im pozazdrościć niejeden człowiek. Czym zachwycają? Mają niesamowitą pamięć i największy mózg wśród ssaków lądowych. Potrafią doskonale zapamiętać inne osobniki oraz wiedzą, gdzie znajduje się pożywienie i woda. Nie walczą o przywództwo w stadzie, a to zwykle prowadzi najbardziej doświadczona i najstarsza słonica. Ta, podobnie jak inne osobniki, dożywa wieku około 60-70 lat.
Kiedy zbliża się koniec życia słonia, reszta odprowadza go na wieczny odpoczynek. Olbrzymie ssaki charakteryzuje również niesamowita więź z dzieckiem, za które są w stanie oddać życie. Ciąża słoni trwa 22 miesiące. Po tym czasie na świat przychodzi małe słoniątko (rzadziej dwa), które waży ponad 100 kilogramów. Jego matka opiekuje się nim przez kolejne cztery lata, nie zapominając przy tym o starszych dzieciach.

Koale zamieszkują Australię i większość swojego życia spędzają na drzewach. Nie są to najszybsze ssaki na świecie. Śpią średnio 18 godzin na dobę, a uaktywniają się najczęściej nocą. A co z koalowymi mamami? Ich młode spędzają w torbie pierwszych sześć miesięcy, gdzie formują się ich uszy i oczy, a przez kolejne pół roku przyczepione są do maminego grzbietu.
Kolejną, troskliwą mamą w świecie zwierząt jest niedźwiedzica. Opiekuje się młodymi przez dwa lata, dbając przy tym, żeby nic im się nie stało. Niedźwiadki, które przychodzą na świat ważą niecałe pół kilograma i są całkowicie bezbronne. Zarodki rozwijają się, kiedy samice zapadają w sen zimowy, a po narodzinach są całkowicie głuche i ślepe. W futrze matki przebywają do wiosny, a jamę opuszczają dopiero, gdy się usamodzielnią.
Wyrodne matki. W świecie zwierząt również się takie zdarzają
Wśród najgorszych zwierzęcych matek na świecie wymienić należy lwicę, która bardziej niż rodzicielstwo ceni sobie "ukochanego". Lew potrafi zabić wszystkie najmłodsze lwiątka tylko po to, żeby wywołać kolejną ruję u samicy.
Pandy wielkie uchodzą z kolei za wyjątkowo nieroztropne. Młode ważą niewiele ponad 100 gramów, ale czarnobiałe ssaki zdają się o tym zapominać. Nierzadko bywa, że ważące ponad 200 kilogramów misie przygniatają młode, siadając lub turlając się po nich. Pandy nie wychowują też zazwyczaj drugiego dziecka, które jeśli pojawi się w miocie, odrzucają.

Samice orłów czarnych składają dwa jaja, ale nie decydują się na wychowanie obu piskląt. Jedno jest dla nich zwykle formą zabezpieczenia. Wspierają silniejsze z nich i nie protestują, kiedy siostra lub brat zjadają lub zadziobują drugie.
Młode w świecie zwierząt. Niektóre zwierzęta po urodzeniu są wyjątkowo słodkie i siebie nie przypominają
Zwierzęta sztukę kamuflażu opanowały do perfekcji. Młode, które przychodzą na świat różnią się od swoich rodziców głównie dlatego, żeby uniknąć śmierci z rąk drapieżników. Warchlaki, czyli młode dzików nazywane są również pasiakami przez charakterystyczne ubarwienie sierści. Rdzawe linie sprawiają, że stają się w lesie niemal niewidoczne dla innych zwierząt, w tym ludzi.
Zobaczcie prześliczne młode znanych zwierząt. Wiele z nich spotkacie w Polsce. Jedne w dziczy - inne w zoo.
ZOBACZ TEŻ:
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?