TOP 10. Romantyczne miejsca na Dolnym Śląsku. To ukryte skarby regionu, idealne na Walentynki i nie tylko

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Zagajnik Miłości spod Skarszyna znajduje się w odległości 20 km od Wrocławia. Las w kształcie serca widoczny jest na polu rzepaku. Malownicza atrakcja Dolnego Śląska od jakiegoś czasu podbija serca internautów, którzy wklejają na swoje profile na Instgram i Facebook zdjęcia lasku.

Zagajnik w kształcie serca jest najczęściej fotografowany z drona i choć największe wrażenie robi, kiedy wokół niego kwitnie rzepak, to jego kształt rozpoznawalny o każdej porze roku. 

Jak dojechać do Zagajnika Miłości? Mapa
Zagajnik Miłości spod Skarszyna znajduje się w odległości 20 km od Wrocławia. Las w kształcie serca widoczny jest na polu rzepaku. Malownicza atrakcja Dolnego Śląska od jakiegoś czasu podbija serca internautów, którzy wklejają na swoje profile na Instgram i Facebook zdjęcia lasku. Zagajnik w kształcie serca jest najczęściej fotografowany z drona i choć największe wrażenie robi, kiedy wokół niego kwitnie rzepak, to jego kształt rozpoznawalny o każdej porze roku. Jak dojechać do Zagajnika Miłości? Mapa archiwum nm
Szukacie idealnego miejsca na wyznanie komuś miłości? Kościółki, niebiańskie widoki i urocze domy współtworzą krajobraz regionu i idealnie nadają się na wypad we dwoje. Ich magia zachwyca turystów. Wybraliśmy 10 najbardziej urokliwych, romantycznych miejsc na Dolnym Śląsku, które mogą zainspirować zakochanych, ale i każdego do odkrywania tajemnic regionu. Sprawdźcie!

Spis treści

Najlepsze ciekawostki o Dolnym Śląsku. Tego możecie nie wiedzieć

Dolny Śląsk to region Polski, w którym mieści się najwięcej zamków i pałaców. Część z nich jest zrujnowana, ale pozostałe obiekty dostały drugie życie. Wśród najciekawszych są:

  • Pałac w Wojanowie
  • Pałac na wodzie w Staniszowie
  • Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
  • Zamek Książęcy w Oleśnicy i jego podziemne tunele
  • Pałac w Pakoszowie
  • Pałac Krobielowice
  • Zamek Czocha
  • Zamek Książ i ruiny zamku Stary Książ
  • Zamek książąt w Głogowie

Na Dolnym Śląsku znajduje się również najdłuższy wiadukt kolejowy w Polsce oraz najstarsze drzewo.

Cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego będzie obchodził w tym roku 1285 urodziny i mimo że został dwukrotnie zniszczony - raz przez huragan, a drugi raz przez pocisk artyleryjski, to nadal wypuszcza nowe pędy. Aktualnie znajduje się w specjalnie przygotowanym dla niego rusztowaniu, które zapewnia mu stabilność.

Wiadukt kolejowy z Bolesławca jest najdłuższym w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie. Obiekt został w całości wykonany z piaskowca, a jego długość wynosi niemal 500 m.

Tak wygląda cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego. Zobacz FILM

Wideo - tak wygląda cis pospolity w Henrykowie Lubańskim, który liczy 1285 lat

Najciemniejsze i najzimniejsze miejsca w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku. Hala Izerska i Budniki

Budniki to wieś położona na zboczu Kowarskiego Grzbietu, która przed wojną mogła pochwalić się najmniejszą szkołą oraz schroniskiem w regionie. Dziś nikt tu nie mieszka. Dlaczego?

W tym punkcie Karkonoszy przez 113 dni w roku nie świeci słońce. Zachodzi ono w listopadzie i pojawia się dopiero w marcu. Przedwojenni mieszkańcy Budnik, co roku brali udział w symbolicznym obrzędzie żegnania i witania słońca, co po wielu latach wskrzesiło lokalne stowarzyszenie.

Jak dojechać do Budnik w Karkonoszach? Mapa dojazdu

Budniki położone są na wysokości ok. 850 m n.p.m w pobliżu potoku Malina w powiecie karkonoskim. Podążając "Szlakiem Miłośników Budnik" na miejscu dawnej osady znajduje się wiata z ławkami oraz tablica, która informuje nas o historii tego miejsca.

Mapa - tak dojedziemy do Budnik, gdzie przez wiele miesięcy nie świeci słońce

Hala Izerska bywa nazywana "Małą Syberią" z uwagi na anomalie pogodowe, które panują tu nie tylko zimą, ale i latem. Najniższą temperaturę odnotowano w tym miejscu po wojnie w 1985 roku i wyniosła -41 ° Celsjusza (na dzień 7 stycznia). Z kolei 14 sierpnia 2012 roku termometry wskazały tu... -1,7 °C!. Dlaczego tak się dzieje?

Hala Izerska otoczona jest ze wszystkich stron przez góry, dlatego słońce ma tu utrudnione zadanie. Łatwiejsze za to warunki ma zimne atlantyckie powietrze, które spływa w dół i przynosi spadek temperatur.

Jak dojechać do Jakuszyc? Mapa dojazdu

Żeby dotrzeć do schroniska Orle lub Chatki Górzystów, musimy dostać się do Jakuszyc, które posiadają własną stację PKP, ale i ogromny parking, na którym również na noc zostawimy samochód. Czas przejścia z parkingu do schroniska wynosi ponad godzinę.

Mapa - tak dojedziemy do Jakuszyc skąd dostaniemy się na Halę Izerską

Wioski widmo na Dolnym Śląsku. Zniknęły z powierzchni, a wraz z nimi zabytkowe pałace i domy

Wigancice, Rybarzowice, Biedrzychowice Górne, Gościszów i Strzegomice nie istnieją. To wsie widmo, które zniknęły z powierzchni ziemi w wyniku działalności kopalni Turów. Zaczęto je wyludniać w połowie lat 60., a ich mieszkańcom proponowano rekompensatę finansową lub mieszkania w mieście.

25 lipca 2000 r. zniknął ostatni dom w Rybarzowicach, które podobnie jak inne miejscowości skazane na niebyt, świetnie prosperowały jeszcze przed wojną. W Wigancicach, Strzegomicach i Biedrzychowicach mieściły się sklepy, szkoły, manufaktury i kawiarnie. W Rybarzowicach i Gościszowie mieściły się dwa zjawiskowe pałace, które dziś możemy oglądać wyłącznie na starych zdjęciach. Kamienne części: rzeźby i pałacowe schody zostały wykorzystane później do budowy zalewu i amfiteatru w Bogatyni. Część z nich bezpowrotnie zniknęła i nie wiadomo, gdzie dzisiaj się znajdują.

Nieistniejący pałac w Rybarzowicach (po lewej) i nieistniejący pałac w Gościszowie (po prawej).Podobnych miejsc jest na Dolnym Śląsku więcej. Warto wybrać
Nieistniejący pałac w Rybarzowicach (po lewej) i nieistniejący pałac w Gościszowie (po prawej).

Podobnych miejsc jest na Dolnym Śląsku więcej. Warto wybrać się w nie, będąc zaopatrzonym w dawne fotografie. fotopolska.eu

Najciekawsze romantyczne miejsca Dolnego Śląska. Subiektywny ranking na Walnetynki

Dolny Śląsk może się również pochwalić miejscami, które ukryte są na wzgórzach lub gdzieś pośród drzew. We wszystkich panuje niepowtarzalny klimat, w którym warto się rozgościć. W zestawieniu umieściliśmy wyjątkowe kościoły, domy oraz schroniska na mapie Dolnego Śląska. Dzięki nim poznacie region od zupełnie innej strony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TOP 10. Romantyczne miejsca na Dolnym Śląsku. To ukryte skarby regionu, idealne na Walentynki i nie tylko - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie