Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był czwarty rozbiór Polski. 80. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę – obchody w Elblągu [zdjęcia]

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
80 lat temu, 17 września 1939 roku wojska sowieckiej Rosji wkroczyły na terytorium Polski. ZSRR złamało tym samym pakt o nieagresji. W całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe. W Elblągu rozpoczęły się one mszą świętą. Przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola odbyło się natomiast składanie kwiatów.

Napaść Armii Czerwonej na Polskę była efektem tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, w którym to ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce, jeśli III Rzesza będzie w stanie wojny z Polską. Sojusz III Rzeszy i ZSRR skutkował tzw. czwartym rozbiorem Polski.

Rocznica agresji ZSRR na Polskę - obchody w Elblągu

W Elblągu uroczystości upamiętniające 80. rocznicę napaści na Polskę rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych. Później uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Agrykola, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Konsekwencją 17 września była dla Polski utrata ziem kresowych i kolejna bolesna lekcja geopolityki uświadamiająca nasze odwieczne trudne położenie między Rosją i Niemcami – mówił podczas uroczystości Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.

17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w Polskiej historii. Wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę naruszając jej suwerenność. Polska stała się ofiarą dwóch totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu. Napaść ZSRR na Polskę to także początek zsyłek na Syberię i zbrodni wojennych na Polakach.

Stojąc przed Krzyżem Katyńskim próbujemy ubrać w słowa nasze podziękowanie dla tych, którzy walczyli i przelewali krew za Polskę. Nie wolno nam zapominać o ich oddaniu dla Ojczyzny. Jesteśmy odpowiedzialni za podtrzymanie tej pamięci wśród młodych ludzi, aby mieli świadomość, jak wielkim szczęściem jest życie w wolnym , niepodległym kraju – podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Przy Krzyżu Katyńskim we wtorek (17 września) parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i szkół złożyli kwiaty. Podczas uroczystości odczytany został Apel Pamięci i odbyła się salwa honorowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto