Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski Wrocław: Lato w teatrze i Światłoczuli

Małgorzata Matuszewska
Teatr Polski Wrocław. Na Scenie na Świebodzkim trwa Lato w teatrze
Teatr Polski Wrocław. Na Scenie na Świebodzkim trwa Lato w teatrze Teatr Polski Wrocław/Adam Kuźniarski
Teatr Polski Wrocław. Scena na Świebodzkim stała się miejscem projektu "Lato w teatrze". Efekt pracy – w sobotę i niedzielę (19 i 20 lipca).

Teatr Polski Wrocław. Czterdzieścioro pięcioro uczestników Lata w teatrze pracowało nad spektaklem Światłoczuli. Zaprezentują się w sobotę i niedzielę (19 i 20 lipca).
W Czarnej bajce – części Światłoczułych, młodzi twórcy z dysfunkcjami wzroku i pełnosprawni, pod kierunkiem profesjonalistów opowiadają o małym diabełku, który nie umył uszu. Poruszają się w ciemnościach. W Szarej bajce widać ich cienie za kurtyną z folii.
– Chcemy pokazać widzącym świat niedowidzących i dlatego utrudniamy widzenie – tłumaczy Katarzyna Strączek, reżyserka, na co dzień aktorka Teatru Polskiego, organizatora Lata w teatrze (pod auspicjami Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego). – Inspirowaliśmy się Czarną książką kolorów – książką o kolorach dla niewidomych. Powstał trochę spektakl, trochę instalacja. Druga część jest niespodzianką dla widzów – dodaje tajemniczo.
Licealiści i gimnazjaliści ćwiczyli w parach, pracując w grupach integracyjnych: scenograficznej, aktorskiej, muzycznej i audiodeskrypcyjno-dziennikarskiej.
– Nigdy nie poczujemy świata tak, jak niedowidzący – stwierdziła Patrycja Dąbrowska z grupy aktorskiej. Jedno z ćwiczeń polegało na prowadzeniu osoby zwykle widzącej, z zasłoniętymi oczami. – Osoby niewidome lepiej czują przestrzeń, są przyzwyczajone – dodała Patrycja.
Sebastian Malinowski, uczeń Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących, cieszy się z możliwości uczestniczenia w Lecie w teatrze. – Jest możliwość pokazania, jak postrzegamy świat – powiedział. – Pasjonuję się filmami i teatrem, mam zapędy aktorskie – dodał.
Szymon Jeżewski, gimnazjalista, pracujący w grupie audiodeskrypcyjno-dziennikarskiej, stwierdził: – Staramy się opowiedzieć to, co się dzieje na scenie według reguł audiodeskrypcji. Ale niezależnie od starań, nie jesteśmy w stanie oddać stu procent widzianej rzeczywistości – dodał.
Spektakl Światłoczuli można obejrzeć w sobotę i niedzielę (19 i 20 lipca) o godz. 16.30 na Scenie na Świebodzkim. Wstęp jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto