MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski: Ryszard III premierowo

Małgorzata Matuszewska
Teatr Polski wystawi "Ryszarda III" w reżyserii Adama Sroki
Teatr Polski wystawi "Ryszarda III" w reżyserii Adama Sroki Paweł Relikowski
Teatr Polski zaprasza na premierę "Ryszarda III" według Williama Szekspira.

Teatr Polski wystawia szekspirowską premierę. Warto przypomnieć, kim był tytułowy Ryszard III: jednym najbardziej kontrowersyjnych królów Anglii, rządził nią przez dwa lata od 1483 roku. Pochodził z rodu Yorków, walczących z Lancasterami. Zmarł w trakcie bitwy o Bosworth w wojnie dwóch róż, kończąc trzy wieki panowania rodu Plantagenetów. Pochowano go nieco ponad dwa lata temu, po ekshumacji. Historycy związani z dworem Tudorów przypisali mu wiele zbrodni, jednak dziś król przez wielu jest rehabilitowany.
Teatr Polski
W Teatrze Polskim sztukę Szekspira w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego reżyseruje Adam Sroka, który na scenie przy Zapolskiej wystawił już „Kordiana, czyli panoptikum strachów polskich” na motywach dramatu Juliusza Słowackiego. – „Ryszard III”, wspaniale przetłumaczony przez Macieja Słomczyńskiego został zamówiony przez opozycję 500 lat temu, żeby króla zohydzić, uczynić z niego totalnego mordercę – opowiada reżyser, autor opracowania tekstu i opracowania muzycznego. – A to była twórcza postać, chciał naprawić świat czasów elżbietańskich, świat na skraju przepaści – dodaje. – Wtedy zabrakło Boga, dlatego nazywam tę sztukę dramatem pod pustym niebem. Cywilizacja stanęła na skraju, bo nie było punktu odniesienia, a jak go nie ma, to pojawia się zło i zbrodnia – opowiada Adam Sroka. I dodaje, że spektakl nie będzie komentarzem współczesnych czasów, a bohaterowie Szekspira nie zostali przypisani żadnym dzisiejszym postaciom.
Króla Ryszarda III zagra Cezary Morawski. Zapytałam, czy jego Ryszard to znany z historii potwór? – Nie, w żadnym wypadku, próbuje naprawiać świat, według koncepcji reżysera – odpowiada aktor. – „Rozgrywanie” Ryszarda to długi proces, bo to postać niezwykle skomplikowana. Miał opinię manipulatora i zabójcy, z drugiej strony to człowiek niezwykle wrażliwy, mający wątpliwości, zastanawia się nad słusznością swoich działań, próbuje wyjść na prostą, wpada w sidła. Miota się, jak w życiu – dodaje Cezary Morawski i mówi, że w pracy nad rolą odcina się od dawniejszych inscenizacji filmowych i teatralnych. – Bazuję na własnych doświadczeniach, a historia Ryszarda jest niezwykła, im więcej własnych życiowych doświadczeń, tym głębiej można wejść w tę rolę, jak to bywa nie tylko u Szekspira. Dramat dotyczy władzy, jej zdobywania, intryg, manipulacji, ocierania się o prawdę, fałsz – opowiada.
Księżnę Yorku zagra Ewa Dałkowska, aktorka Nowego Teatru w Warszawskie, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (aktorka urodziła się we Wrocławiu) i warszawskiej PWST. – Pierwszy raz gram w Polskim, a przecież siadywałam z koleżankami w pierwszym rzędzie, „pilnując” Igora Przegrodzkiego, czy dobrze gra – śmieje się. – Ten Polski to zaczarowane miejsce dla mnie – dodaje. I mówi o pracy nad rolą: – Księżna znajduje rozwiązania dla wszystkich w trudnej sytuacji. To krewka kobieta, wpada na dobre pomysły. Jest zrozpaczona, że spłodziła potwora, ale nie podupada całkiem na duchu, tylko zaczyna walczyć – mówi. I, jako że studiowała filologię polską, docenia przekład Macieja Słomczyńskiego.
CZYTAJ
EWA DAŁKOWSKA WSPOMINA WROCŁAW
W „Ryszardzie III” wystąpią też: Stanisław Melski, Dominika Figurska na zmianę z Pauliną Chapko, Michał Białecki, Dariusz Bereski, Agata Skowrońska, Michał Białecki, Krzysztof Franieczek, Jan Blecki, Michał Chorosiński, Mariusz Kiljan, Błażej Michalski, Sebastian Ryś, Marian Czerski, Jakub Giel. Gościnnie wystąpią: Anna Zagórska, Marek Korzeniowski, Przemysław Puchała, Przemysław Sejmicki, Marcin Rogoziński, Andrzej Olejnik, Jakub Grębski. Autorką scenografii i kostiumów jest Sylwia Kochaniec.
Premiera w piątek (24 listopada) w Teatrze Polskim, następne spektakle 25 i 26 listopada o godz. 19. Bilety kosztują: I miejsca: 50 zł (norm.), 40 zł (ulg.), II miejsca: 40 zł (norm.), 30 zł (ulg.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Polski: Ryszard III premierowo - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto