Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr dla dzieci Wrocław. Premiera dla najmłodszych 7 kwietnia

Małgorzata Matuszewska
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na premierę najmłodsze dzieci
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na premierę najmłodsze dzieci Tomasz Hołod
Teatr dla dzieci to jedno z najlepszych możliwych zajęć dla maluchów. Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na premierę już półroczne dzieci.

Teatr dla dzieci jest wyjątkowy. We Wrocławskim Teatrze Lalek w najbliższą sobotę (7 kwietnia) premiera dla malutkich widzów: najnajów w wieku od pół roku do 2,5 lat oraz ich bliskich dorosłych.
Nigdy nie jest za wcześnie, by wybrać się z dzieckiem do teatru, bo teatr uczy wrażliwości. „Dżungla” nie ma fabuły, to podróż do świata natury – dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów. Na scenie (to otoczona „roślinami” część podłogi na tym samym poziomie, na którym na poduchach usiądą widzowie) Anna Bajer, Agata Cejba i Irmina Praszyńska będą animować pluszowe zwierzęta prosto z amazońskiej dżungli.

Teatr dla dzieci: po co maluszkom przedstawienie?

Co malutkie dziecko wyniesie z teatru? – Spotkanie ze sztuką, bez względu na wiek odbiorcy, może mu bardzo dużo dać – uważa Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka przedstawienia, pedagożka teatru, uznawana za jednego z najważniejszych polskich specjalistów i teoretyków zajmujących się teatrem dla najnajmłodszych. – Dzieci doskonale słyszą, a mamy świetną muzykę, bardzo dobrze widzą, mogą zobaczyć obraz i aktorki z bliska. Na pewno wyniesie inną formę relacji ze swoim rodzicem. Myśląc o tworzeniu teatralnego świata dla najmłodszych myślimy o tym, że dziecko przychodzi ze swoim rodzicem lub opiekunem, jest z nim blisko i razem doświadczają tego świata. Wypracowałam sobie myślenie o naszych widzach bliskie duńskiemu psychologowi. Jesper Juul twierdzi, że że dzieci mają w sobie wszystko od urodzenia, tylko my nie mamy form dotarcia do nich, bo one nie komunikują się w sposób, do którego przywykliśmy – nie gadają. A my, dorośli, lubimy używać tego języka do komunikacji. Dzieci świetnie odbierają atmosferę spektaklu, działają na nie barwy. To jest to, co przeżyją. Bliskość teatralnego świata pozwoli im doświadczyć czegoś nowego i ciekawego, nietypowego w relacji z rodzicem – opowiada.
Autorką scenografii i kostiumów jest Barbara Małecka. – Przeniesienie dżungli na scenę to wyzwanie. Mam nadzieję, że zostanie zaszczepiona świadomość ważności natury. W małym dziecku warto zasiać nasionko wiedzy, że natura jest fajna i ważna. Nigdy nie jest za wcześnie na pójście do lasu i do teatru – uważa.

Teatr dla dzieci. I dla dorosłych!

Premiera to też atrakcja dla dorosłych, zwłaszcza jazzfanów. Autorem muzyki jest wybitny klarnecista Wacław Zimpel, znany m.in. z „Saagary”, polsko-indyjskiego projektu, stworzonego z muzykami z Bangalore. Z Mikołajem Trzaską, Michałem Górczyńskim i Pawłem Szamburskim współtworzy kwartet klarnetowy Ircha od 2008 roku, a także zespół Hera. Jest laureatem Paszportu Polityki 2016.
„Dżungla” będzie mieć premierę 7 kwietnia o godz. 17, następne spektakle: 8, od 13 do 15 kwietnia oraz od 11 do 13 maja. Wrocławski Teatr Lalek mieści się przy pl. Teatralnym 4.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto