Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te parki we Wrocławiu były kiedyś cmentarzami. Na grobach zbudowano place zabaw, postawiono ławki, a nawet basen

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
W niektórych wrocławskich parkach, w ziemi wciąż są ciała. Tu były cmentarze, dziś stoją ławki i place zabaw. Gdzie? >>>
W niektórych wrocławskich parkach, w ziemi wciąż są ciała. Tu były cmentarze, dziś stoją ławki i place zabaw. Gdzie? >>>Gazeta Wrocławska / Fotopolska
Po niektórych parkach widać, że niegdyś pełniły inną funkcję. Park Zachodni, część Grabiszyńskiego, Skowroni czy Marii Dąbrowskiej były kiedyś cmentarzami. Gdzieniegdzie ziemi wciąż spoczywają ciała, a nagrobki ścięto niedbale. Takich miejsc jest więcej. Na jednym z cmentarzy postanowiono swojego czasu basen, z którego chętnie korzystali wrocławianie!

W latach 50 XX wieku za nic miało się cmentarze, na których spoczywali poprzedni mieszkańcy Wrocławia. Chciano wymazać historię sprzed wojny, sprawiając, że wrocławianie zapomną o Breslau. Choć działania ówczesnych władz miały charakter propagandowy, trudno dziwić się zmęczonym wojną Polakom, że przystawali na pomysły komunistycznych przywódców.

Pomysły propagandowe na wymazanie historii miasta

A pomysłów było wiele. Gazeta "Słowo Polskie" ogłosiła konkurs na odniemczanie Wrocławia. Czytelnicy mieli zgłaszać gdzie w mieście, na budynkach kryją się niemieckie napisy - szyldy, hasła, nazwy. Dlatego wiele z nich zostało bezpowrotnie skutych czy zamalowanych. W konkursie przewidziano nawet nagrody, więc czytelnicy chętnie pisali do "Słowa". Czy otrzymali wygrane? Nie wiemy.

Jeszcze przed względnie cywilizowanymi konkursami "Słowa", Radzieccy żołnierze strzelali do niemieckich pomników. Dlatego wiele z nich miało poutrącane głowy, choć rzeźby nie reprezentowały niemieckich poetów, pisarzy czy władców. Stąd zniszczenia, które wciąż widoczne są na elewacjach śródmiejskich kamienic.

Splantowane cmentarze to dzisiejsze parki

Najbardziej drastycznym z pomysłów było jednak plantowanie niemieckich cmentarzy. Na pozostałościach jednego z nich wrocławianie przez lata... pływali w basenie! Mowa oczywiście o ul. Ślężnej i miejscu, gdzie dziś stoi LO nr 5. To tam znajdował się "Nowy cmentarz gminy ewangelicko-reformowanej".

Szczątków nie usunięto przed budową basenu. Dopiero przy budowie liceum zadbano o należyte ich zabezpieczenie. Splantowane nagrobki znajdziecie w wielu miejscach we Wrocławiu. Wykładano nimi chodniki, rabaty czy płoty.

Ale w niektórych parkach nadal, w ziemi spoczywają ciała. O które miejsca chodzi? Sprawdźcie w galerii:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te parki we Wrocławiu były kiedyś cmentarzami. Na grobach zbudowano place zabaw, postawiono ławki, a nawet basen - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto