MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. To już trzy dekady szpitala św. Łukasza. Placówka inauguruje obchody jubileuszu i zaprasza na darmowe badania i konsultacje

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Szpital św. Łukasza przyjął pierwszych pacjentów w 1993 roku. Od tego czasu w placówce przybyło wiele oddziałów, poradni pracowni
Szpital św. Łukasza przyjął pierwszych pacjentów w 1993 roku. Od tego czasu w placówce przybyło wiele oddziałów, poradni pracowni Paweł Chwał
Szpital wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie w tym roku świętuje 30-lecie działalności. Z tej okazji placówka organizuje różnego rodzaju akcje, w trakcie których można będzie skorzystać z darmowych badań i konsultacji z lekarzami- specjalistami, a także zobaczyć od środka niektóre pracownie i oddziały.

Początki szpitala św. Łukasza były trudne. Kadra w dużej mierze pochodziła ze "starego" szpitala

Szpital był budowany przez kilkanaście lat. Ostatecznie, choć z niemałymi problemami, udało się go otworzyć w 1993 roku. Pierwszym dyrektorem placówki był dr n. med. Mirosław Januszek.

- Jako pierwsze powstały oddziały: anestezjologii, intensywnego nadzoru, neurologiczny, blok operacyjny, diagnostyka laboratoryjna, zakłada patomorfologii i izba przyjęć. Kolejne były uruchamiane sukcesywnie od 1993 aż do 1996 roku, w miarę pozyskiwania sprzętu oraz – rzecz jasna- personelu medycznego – wspomina Mirosław Januszek.

Pierwszą kadrę stanowili przede wszystkim lekarze i pielęgniarki ze starego szpitala, w którym wdrażana była akurat restrukturyzacja. - Na początku niektórzy mieli obawy o to, czy drugi szpital w Tarnowie w ogóle ruszy. Gdyby nie było dobrej, zgranej załogi to trudno byłoby go uruchomić. Wcześniej był już pion techniczny i administracja, a to była podstawa funkcjonowania placówki - dodaje pierwszy dyrektor.

Ponad 4,5 miliona pacjentów w 30 lat

Jego następcą na stanowisku została w 1998 roku została Anna Czech, która do tej pory kieruje szpitalem. Ten od 1997 roku nosi imię św. Łukasza. To największa placówka medyczna w tej części Małopolski, w której leczą się również mieszkańcy sąsiedniego Podkarpacia. Szpital początkowo zatrudniał niespełna 600 osób, obecnie liczy 1600 pracowników, a do tego doliczyć trzeba jeszcze sporą grupę lekarzy na kontraktach. Przez blisko trzydzieści lat szpital przyjął 4,5 miliona pacjentów stacjonarnych, 3,8 mln pacjentów skorzystało z SOR-u, urodziło się w nim ponad 34 tys. dzieci i wykonano w jego murach ponad 300 tys. zabiegów i operacji.

- Przez ten czas następowały zmiany, których efektem jest przede wszystkim ciągłe podnoszenie standardu świadczonych usług. Mamy świetny personel medyczny, staramy się wciąż pozyskiwać pieniądze na rozwój, zakupy nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu udało się otworzyć wiele nowych oddziałów, jak onkologię czy psychiatrię, do tego szereg nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowni, osiągając w wielu dziedzinach światowy poziom diagnostyki i leczenia. Wszystkie decyzje, które podejmowałam przez te lata miały na uwadze pacjentów, bo dla nich to wszystko przygotowujemy – podkreśla Anna Czech.

Darmowe badania i konsultacje dla pacjentów

Uroczyste obchody jubileuszu planowane są na wrzesień. Przez cały rok jednak placówka organizować będzie różnego rodzaju wydarzenia, z myślą o mieszkańcach regionu. Szpital przygotował m.in. darmowe pakiety badań profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn, na które nie potrzeba mieć skierowania. Zapisy prowadzone są pod numerem tel.:14 631 58 59. Liczba miejsc jest jednak ograniczona.

Po Wielkanocy można będzie w szpitalu za darmo zbadać swoją skórę pod kątem nowotworów oraz skorzystać z konsultacji lekarskich.13 maja planowany jest dzień otwarty, w trakcie którego będzie można obejrzeć szpital od wewnątrz, m.in. laboratorium diagnostyczne, rentgen, tomograf, a także porozmawiać z psychologiem i dietetykiem oraz skorzystać z kolejnych darmowych badań profilaktycznych, m.in. USG, cytologii czy mammografii.

– Szpital nie tylko leczy przypadki trudne i zmaga się z utrzymaniem ludzi przy życiu, ale również działa profilaktycznie. Te dni otwarte z okazji jubileuszu wpisują w ten model postępowania. Uczymy społeczeństwo jak się zachowywać, aby nie zachorować. Warto z tego skorzystać - zachęca dr n. med. Stanisław Łata, kierownik oddziału chorób wewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto