Tak zmienia się Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów. Byliśmy w środku! [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Zobaczcie jak przebiega remont Wzgórza Partyzantów na kolejnych zdjęciach. Aby wejść do galerii kliknij w zdjęcie, następnie posługuj się gestami na smartfonie, strzałkami lub myszką
Zobaczcie jak przebiega remont Wzgórza Partyzantów na kolejnych zdjęciach. Aby wejść do galerii kliknij w zdjęcie, następnie posługuj się gestami na smartfonie, strzałkami lub myszką Magdalena Pasiewicz / Polska Press
Udostępnij:
Remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu nabiera rozpędu. Aktualnie skuwane są stropy i granitowe stopnie schodów. Demontowane są także latarnie i posadzki. Przy okazji prowadzone są badania nad oryginalnym kolorem kolumn. Spod kolejnych warstw farby wychodzą barwy, takie jak pomarańczowy, ultramaryna czy nawet jaskrawy zielony.

Co jeszcze dzieje się na Wzgórzu Partyzantów? W części widocznej od ulicy Piotra Skargi prowadzone są już prace nad oczyszczaniem zapomnianych na wiele lat pomieszczeń po dawnym klubie Reduta. Podobne prace trwają w przyziemiu pergoli, za fontanną. Tam wymagane jest wzmocnienie arkadowego stropu, a od strony fontanny powstaną dodatkowe schody do zaplanowanej w tym miejscu kawiarni.

NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z REMONTOWANEGO BASTIONU - ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ

Fontanna w bastionie na Wzgórzu Partyzantów powstanie od nowa

Sama fontanna przejdzie kompletną renowację. Zostanie skuta i wybudowana od nowa. Przebudowane zostaną również podziemia pod wzgórzem. W kolejce również czekają tralki balustrad wykonane z piaskowca, które zostaną zdjęte, oczyszczone, a ubytki wykonawca uzupełni oryginalnym kamieniem. Te, które renowację przeszły wcześniej zostaną wymienione na wykonane z piaskowca.

Obserwatorium astronomiczne na szczycie jest w dużo lepszej kondycji niż pozostała, niższa zabudowa, która jest wilgotna i podmokła. Podobnie jest z bunkrem znajdującym się od zachodniej części wzgórza, który również jest w nienajlepszej kondycji. Prace nie obejmą remontu wspomnianego obserwatorium. Nie zostanie także odbudowana ponad 30-metrowa, górująca nad wzgórzem przedwojenna glorietta.

Remont Bastionu Sakwowego we Wrocławiu kosztuje blisko 27 mln złotych

W planach jest też zrobienie przewiertów między pomieszczeniami z przodu i w przyziemiu pergoli, aby sprawdzić czy znajduje się między nimi połączenie.

Całość remontu składa się z trzech głównych etapów - odnowienia dawnej Reduty, kolumnady razem z częścią podziemną oraz placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Inwestycję kosztującą blisko 27 milionów złotych wykonuje firma Castellum, specjalizująca się w odrestaurowywaniu zabytków.

Prace mają trwać do ostatnich miesięcy 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie