Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstał najnowszy wrocławski krasnal (ZDJĘCIA)

Alicja Sumarowska
Wrocławski krasnal - kamienica pod Złotym Psem
Wrocławski krasnal - kamienica pod Złotym Psem fot. Złoty Pies
Wrocławskie krasnale to symbol miasta. Obecnie jest ich już niemal czterysta. 24 lutego najnowszy z nich pojawił się przed kamienicą Pod Złotym Psem w Rynku.

We Wrocławiu mieszka już 385 krasnali. Ponad sto stworzyła Beata Zwolańska-Hołod. Najnowszy, który 24 lutego pojawił się przed kamienicą Pod Złotym Psem w Rynku również jest jej dziełem. Towarzyszy mu pies.

– Każdy krasnal ma od początku swoją niepowtarzalną osobowość i własną historię do opowiedzenia. Moje zadanie polega na tym, żeby przygotować go do zamieszkania we Wrocławiu – mówi Beata Zwolańska-Hołod.
Najnowszy jest podróżnikiem ze stałą bazą przy kamienicy Pod Złotym Psem. To krasnal wyjątkowy – wiernym towarzyszem jego wypraw będzie pies. Obaj otrzymają własne kufelki, ponieważ w kamienicy działa browar. Stukają się nimi, wznosząc toast za udane wyprawy.

Jak powstają wrocławskie krasnale?
Najpierw wybiera się projekt. Na jego podstawie powstaje forma w glinie, która stanowi wzór dla formy gipsowej lub silikonowej, tzw. negatywu.

– Jeśli krasnal zgromadził w swoim życiu wiele rzeczy lub ma skomplikowaną osobowość, to wykonuję negatyw osobno dla głowy, rąk czy tułowia. Chodzi o to, by zachować jak najwięcej szczegółów – wyjaśnia Beata Zwolańska-Hołod.

Negatyw wypełnia się rozgrzanym woskiem. Później wprowadza się poprawki - czasem trzeba krasnalowi skrócić lub wydłużyć nos, poprawić oczy lub poszerzyć uśmiech. Następnie jest już przygotowywany do odlewu w brązie. Artystka formuje rzeźbę w mieszance masy ceramicznej i plastycznej gliny ogniotrwałej.

– To tzw. szamot, przypomina gęstą śmietanę. Obkłada się tym formę woskową. To bardzo ważny etap. Im dokładniej się to zrobi, tym lepszy będzie ostateczny odlew. Nasz krasnal będzie miał więcej charakteru – opowiada Beata Zwolańska-Hołod.

Taka forma trafia do pieca i jest wypalana przez 12 godz., w temperaturze do 666 stopni. Wosk ze środka się wytapia i zostaje kolejny negatyw – gotowy już na odlew z brązu, który jest rozgrzewany do 1200 stopni i wlewany do środka. Krasnal nabiera masy. Średnio waży 15 kg. Gdy wystygnie, następuje jeszcze ostatnia kosmetyka – szlifowanie, piaskowanie i patynowanie. Po tych zabiegach jest gotowy do zamieszkania na ulicach Wrocławia.


ZOBACZ, NAD CZYM PRACUJE ZESPÓŁ ZAKOPOWER
- Połączyliśmy kwartet jazzowo-klasyczny z góralsko-rockowym brzmieniem. To jest projekt zaskakujący w każdym względzie - powiedział Sebastian Karpiel-Bułecka w "Dzień Dobry TVN". Z kim zespół Zakopower połączył siły? - To jest zderzenie dwóch różnych kultur, ale my siebie podziwiamy - dodał muzyk Mateusz Smoczyński z zespołu Atom String Quartet.

ŹRÓDŁO:Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto