Z prac nadesłanych z całego świata jury wybrało 300 projektów w 6 kategoriach, które zostaną pokazane na wystawie i 32 najlepsze koncepcje, nagrodzone tytułem Gold Winner, wśród których znalazł się projekt miasta na Marsie Ideacity.
Wrocławska grupa zaproponowała dwa projekty baz. Jeden z nich, projekt Dome, bazuje na materiałach z pamięcią kształtu. Koncepcja wykorzystuje znaczną dzienną amplitudę temperatur na Marsie, która sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu doby części kopuły w kształcie płatków odginają się w stronę środka bazy, dając dostęp do światła naturalnego i jednocześnie tworząc kopułę, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń chronioną przed promieniowaniem.
W nocy zaś płatki wracają na swoje miejsce i stają się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami w nocy. Po wewnętrznej stronie płatków znajdują się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powoduje samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu. Projekt został wybrany do grupy 300 najlepszych koncepcji.
- Zobacz, co jedzą więźniowie w zakładach karnych! Same smakołyki! (MENU)
- "Święte krowy" z Wrocławia. Tak parkować nie wolno! (ZDJĘCIA)
- Zobacz najdroższy dom we Wrocławiu. Za ile go kupisz? (ZOBACZ ZDJĘCIA)
- TO BYŁA TRAGEDIA! Pamiętacie powódź z lipca 1997 roku na Dolnym Śląsku? Zobaczcie
- TOP 20. Oto najlepsze porady językowe prof. Jana Miodka (TYLKO U NAS)
Drugi projekt to nagrodzona 5. miejscem w konkursie Mars Colony Prize marsjańskie miasto dla 1 000 mieszkańców zwane Ideacity. Projekt Ideacity wykorzystuje koncepcję miasta idealnego. Głównymi założeniami miasta są krótkie odległości (kolonia mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m). Bliżej centrum umiejscowiono budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast zabudowania przemysłowe ulokowano na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwoli chronić mieszkańców przed promieniowaniem. Projekt otrzymał tytuł Gold Winner i jest jedną z 32 najlepszych koncepcji w 6 kategoriach.
„Cieszymy się, że naszej projekty zostały docenione nawet w Chinach, zwłaszcza, że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę ilość zgłoszeń konkursowych i ich poziom.” – mówi Justyna Pelc, lider zespołu Innspace.
Oba projekty zrealizowała grupa Innspace, składająca się z 8 członków z całej Polski: Justyny Pelc, Piotra Torchały, Łukasza Sokołowskiego, Beaty Suścickiej, Małgorzaty Popiel, Magdaleny Łabowskiej, Andrzeja Reinke i Marcina Zielińskiego.
Future Mars Life Design Competition jest częścią chińskiego projektu C Space, którego celem jest promowanie nauki o lotnictwie i kosmosie wśród młodych ludzi z całego świata. Projekt C Space został zainicjowany przez China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute pod chińskim Astronaut Center, a strategicznie wspierany przez Our Space Convergence Media i China Center for Aerospace Science and Technology International Communications (CCASTIC).
źródło: materiały prasowe
- Odwiedź wioskę Muminków. To tylko dwie godziny autem od Wrocławia (ZDJĘCIA)
- Zobacz heheszki z Wrocławia i innych miast regionu. Oto najlepsze memy!
- TOP 20. Oto najlepsi dentyści we Wrocławiu (ADRESY, OPINIE INTERNAUTÓW)
- TOP 20. Te smażalnie ryb na Dolnym Śląsku polecają internauci (ZOBACZCIE ADRESY)
- Oto popularne pola kempingowe i namiotowe na Dolnym Śląsku (ADRESY)
- Tu zjecie najsmaczniejsze lody we Wrocławiu. Oto ranking lodziarni [ADRESY]

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?