Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Wałbrzycha: Kaplica grobowa rodziny Hochbergów UNIKALNE ZDJĘCIA

Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
Zbezczeszczona przez Rosjan w 1945 rodowa kaplica została wyremontowana w 2014 roku i otworzona uroczyście przez wnuka ostatnich właścicieli Książa, księcia Bolko von Pless. W 2017 roku duchowni katolicki i protestancki także w obecności ostatniego męskiego przedstawiciela książecej linii Hochberg von Pless poświęcili podziemną kryptę. Ostatnią z członków rodziny, która spoczęła na Topolowej Górce była księżna Daisy von Pless, pochowana tu w lipcu 1943 roku. Po szczątkach rodziny książęcej nie ma dziś jednak śladu.

Kaplica grobowa rodziny Hochbergów zwana powszechnie mauzoleum zlokalizowana jest na południowy wschód od zamku, na Topolowej Górce niem. Papelberg, przy południowej bramie parku. Obiekt wybudowany został na początku XVII wieku jako drewniany pawilon tzw. sommerhaus. W 1734 roku został on zastąpiony przez murowany Lusthaus wzniesiony przez Felixa Hammerschmidta, autora barokowej przebudowy budynku głównego zamku.

Pawilon letni, rodzaj arkadii przeznaczonej specjalnie dla uciech dworskich wybudowano na planie foremnego ośmioboku o grubych na ponad 1 m murach, ze sklepieniem w formie kopuły wspartej obwodowo na murach i z wielospadowym dachem mansardowym. Pierwotnie mauzoleum nazywane było Domem lub Pawilonem Letnim i pełniło funkcję belwederu – miejsca widokowego, a jednocześnie stało się centralnym punktem utworzonego wokół niego ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi.

W roku 1883 budowlę przeznaczono na Mauzoleum rodzinne dziedziców Książa. W skale została wykuta obszerna krypta w której jako pierwsza została pochowana księżna Maria von Pless żona Hansa Heinricha XI. Sam Herzog von Pless czyli Hans Heinrich XI, drugi książę von Pless z rodu Hochbergów spoczął tu z honorami należnemu przedstawicielowi najwyższej niemieckiej arystokracji 17 sierpnia 1917. Zupełnie inny, o wiele bardziej prywatny charakter miała ceremonia pogrzebowa ukochanej synowej Herzoga księżnej Daisy von Pless, która odbyła się na Topolowej Górce 3 lipca 1943.

Świątynia pełniła funkcję Mauzoleum do roku 1945. W maju tego roku do kompleksu Książ wkroczyła Armia Czerwona i stacjonowała tam do sierpnia 1946. Rosjanie splądrowali kaplicę i kryptę. Jesienią 1945 roku, w wielkiej tajemnicy, dawni książęcy pracownicy przenieśli szczątki Hochbergów na ewangelicki cmentarz w dzielnicy Szczawienko. Tam ukryli je w grobowcu rodzinnym kupca Scholza ze Szczawienka. Przez dziesięciolecia zamknięta na głucho Hochbergsche Gruftkapelle niszczała, okazyjnie odwiedzana przez szabrowników.

W roku 1987 rodowe mauzoleum Hochbergów wpisane zostało do Rejestru Zabytków. Obiekt doczekał się renowacji w latach 2013-2014 dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wałbrzych. Można w nim podziwiać unikatowe malowidła sklepienne autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, przedstawiające widoki XVIII-wiecznego Książa z czterech stron świata. Mauzoleum stanowiące przystanek na pieszym szlaku z Książa do Palmiarni dostępne jest dla turystów od 2017 roku.
Mateusz Mykytyszyn - Zamek Książ w Wałbrzychu

Tajemnice Wałbrzycha: Kaplica grobowa rodziny Hochbergów UNI...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnice Wałbrzycha: Kaplica grobowa rodziny Hochbergów UNIKALNE ZDJĘCIA - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto