Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica na pamiątkę w 200. rocznicę urodzin wieszcza

Młodzieżowe Biuro Prasowe JULIUSZADY
Po uroczystej inauguracji obchodów Roku Juliusza Słowackiego na Dolnym Śląsku (11 i 13 marca br.) Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Komitet Obchodów przygotowały uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ...

Po uroczystej inauguracji obchodów Roku Juliusza Słowackiego na Dolnym Śląsku (11 i 13 marca br.) Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Komitet Obchodów przygotowały uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej JULIUSZOWI SŁOWACKIEMU. Ceremonia odbyła się w poniedziałek, 30 marca br., o godz. 12.00, przy ulicy Oławskiej 9, nieopodal miejsc, gdzie Słowacki mieszkał i spotykał się z Mamą, po 18 latach rozłąki.
Napis na tablicy (po polsku i angielsku) brzmi: Juliusz Słowacki (1809-1849). Poeta i dramaturg polskiego romantyzmu. "Samo miasto Wrocław jest dosyć ładne, niezmiernie stare, wszystkie domy podobne do siebie, tak że dla kierowania się w tym mieście kompas bardzo by się przydał"- pisał w liście do matki, z którą po długiej rozłące spotkał się w 1848 r. w hotelu "Pod Białym Orłem". W pobliskiej kawiarni pijał kawę i czytał prasę. Spacerował ulicami miasta i bulwarem odrzańskim. We Wrocławiu gościł dwukrotnie.

Zebranych powitał Jerzy Pietraszek, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. – Mam nadzieję, że pamięć o wielkich twórcach i ich dorobku nas uszlachetnia – powiedział m.in. Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia. Po przypomnieniu kilku wierszy poety, które – jak zaznaczył prof. Krzysztof Biliński, reprezentujący Komitet Obchodów – mogły powstać w okresie wrocławskim oraz po odczytaniu przez uczniów LO Nr IX fragmentów korespondencji Matki i Słowackiego, tablicę odsłonięto. Uczennica udekorowała ją różami w kolorach flagi Wrocławia. Pod tablicą położono bukiet kwiatów od Rady Miejskiej.
Po uroczystości – goście przeszli do auli Liceum Ogólnokształcącego Nr IX, przy ul. P. Skargi 29/31, gdzie dr Magdalena Chacko wygłosiła wykład pt. „Teatromania Juliusza Słowackiego – epizod wrocławski”. Nawiązała w nim także do przedstawienia przygotowanego przez młodzież, mówiąc o wcześniejszych realizacjach dramatu.
„Balladyna” w języku czeskim pokazała, że „odświeżanie” wieszcza i jego dorobku może przybrać niesztampowe formy, co w niczym nie umniejsza roli wielkiego poety w naszej literaturze i kulturze narodowej.

tablica_juluisz_d9.jpg

W ramach JULIUSZADY w najbliższym czasie planowane są multimedialne pokazy o życiu i twórczości wieszcza w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Msza św. w Katedrze wrocławskiej – w dzień śmierci poety – 3 kwietnia, a także – finał konkursu dla młodzieży na scenariusz sztuki na podstawie biografii Słowackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto