Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybciej dostaniesz pieniądze

Katarzyna Zimna
Jeśli roboty się przedłużają, nie musisz czekać do końca remontu, by złożyć wniosek w urzędzie skarbowym.  FOT. DAMIAN MILKO
Jeśli roboty się przedłużają, nie musisz czekać do końca remontu, by złożyć wniosek w urzędzie skarbowym. FOT. DAMIAN MILKO
Od dziś obowiązują nowe przepisy o zwrocie VAT-u za materiały budowlane Budujesz dom? Remontujesz mieszkanie? Możesz skorzystać z możliwości odzyskania części pieniędzy wydanych na materiały budowlane.

Od dziś obowiązują nowe przepisy o zwrocie VAT-u za materiały budowlane

Budujesz dom? Remontujesz mieszkanie? Możesz skorzystać z możliwości odzyskania części pieniędzy wydanych na materiały budowlane. Teraz na korzystniejszych zasadach

Odzyskać zapłacony VAT możesz, jeśli:
* budujesz (remontujesz) prywatny dom (nie prowadzisz firmy budowlanej) i masz do niego tytuł prawny,
* po 1 maja 2004 r. kupiłeś materiały budowlane z 22-procentowym VAT-em, na które przed 1 maja 2004 r. VAT wynosił tylko 7 proc. i masz faktury VAT wystawione na ciebie, które to potwierdzą,
* złożysz wypełniony wniosek na specjalnym formularzu w urzędzie skarbowym.

Nowe zasady
Dotąd obowiązywał półroczny termin na złożenie wniosku. Teraz o zwrot mogą wystąpić także ci, którzy zakończyli inwestycję ponad pół roku temu, ale nie wystąpili o zwrot pieniędzy (nie wiedzieli, zapomnieli, nie zdążyli).
Kolejna ważna zmiana dotyczy terminu wypłaty. Do tej pory urząd skarbowy wydawał decyzję w sprawie zwrotu VAT, w której określał kwotę tego zwrotu. Miał na to aż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Od dziś, jeśli wniosek będzie poprawnie sporządzony i nie wzbudzi wątpliwości urzędników, w ciągu tych 6 miesięcy powinieneś już dostać pieniądze, a nie tylko decyzję.
Składając wniosek, nie musisz już dołączać do niego dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji ani zawiadomienia o zakończeniu prac.
Nowa jest też zasada, że do obliczenia limitu kwoty zwrotu ma być przyjmowana cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłoszona przez GUS przed kwartałem, w którym składa się wniosek (a nie jak dotychczas – za poprzedni kwartał).

Wniosek według wzoru
Aby dostać zwrot VAT-u, musisz w urzędzie skarbowym złożyć wypełniony formularz VZM-1 razem z dwoma załącznikami. Druki możesz wziąć z urzędu (są podobne do PIT-ów) lub wydrukować z internetu. Kwotę, którą chcesz odzyskać, musisz wyliczyć samodzielnie. Aby zrobić to poprawnie, musisz znać wzory, według których oblicza się kwotę zwrotu i limitu – instrukcję znajdziesz na stronach Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl.
Jeśli nie wiesz, na które artykuły do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywał 7-proc. VAT, a od dnia następnego – już 22 proc., możesz zajrzeć do załącznika do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (także jest zamieszczony na stronach Ministerstwa Finansów).
Pamiętaj, że wnioski można składać do 30 czerwca 2008 r. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto