Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital we Wrocławiu przyjmuje tylko nagłe przypadki. Zabiegów planowych nie realizuje. Dlaczego?

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych.
Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych. Tomasz Hołod / Polska Press
Od sierpnia Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka odwołuje lub przesuwa terminy zabiegów planowych. Pacjentom pozostaje uzbroić się w cierpliwość albo szukać pomocy w innych placówkach. Żeby sytuacja mogła wrócić do normy, potrzeba więcej pieniędzy.

Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych oraz chorych zakwalifikowanych do zabiegów onkologicznych. Bez zakłóceń działa Dziecięce Centrum Urazowe oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, przez który w ciągu doby potrafi się przewinąć nawet setka pacjentów.

Tzw. zabiegi planowe jednak odwołuje, bo “nie jest w stanie wykonywać nieograniczonej ilości świadczeń w oderwaniu od ich finansowania”. Krótko mówiąc, ryczałt przyznany szpitalowi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest niewystarczający.

NFZ twierdzi, że i tak przekazał szpitalowi dużo pieniędzy.

– To jedyny szpital na Dolnym Śląsku, obok Jeleniej Góry, który zgłasza taki problem – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Szpital im. T. Marciniaka, jeśli chodzi o wartość ryczałtu, jest szpitalem mniej więcej 100-milionowy. W tym roku dostał od nas dodatkowo 30 procent tej kwoty. Mało która placówka dostała taką podwyżkę. Reagujemy i to nie jest nasze ostatnie słowo – dodał.

Dyrektor dolnośląskiego NFZ wyjaśnia, że w przypadku szpitala przy ul. Fieldorfa, kwota nadwykonań nie jest duża, to około 12-14 procent w skali roku. Z danych Funduszu wynika, że aktualny stan wykonania ryczałtu przez Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka wynosi 78,12 proc.

– W zależności od liczby przyjętych w danym roku pacjentów ustalany jest ryczałt dla szpitala na kolejny rok. W przyszłym, szpital im. T. Marciniaka może więc liczyć na więcej pieniędzy. Obecnie być może powinien zastanowić się nad zmianą organizacji ruchu pacjentów. Krótko mówiąc, przekazywaniu chorych do innych szpitali – stwierdził Łukasz Sendecki.

Reaguje Urząd Marszałkowski

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu jest placówką wojewódzką.

– Planujemy spotkanie dotyczące zaistniałej sytuacji z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. Będziemy rozmawiać – powiedział nam wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej to wielospecjalistyczny ośrodek medyczny. W szpitalu funkcjonuje 16 oddziałów, które łącznie posiadają 580 łóżek oraz 18 poradni specjalistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto