Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Pamiętacie go jeszcze? Zdjęcia opuszczonej placówki. Poznaj jego historię

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Szpital na ul. Traugutta we Wrocławiu. To niegdyś prężnie działająca placówka medyczna we Wrocławiu. Szpital został przeniesiony do nowoczesnego budynku przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach. Dziś budynek przy Traugutta stoi pusty, a czas nie jest dla niego łaskawy.  Zobacz w  galerii zdjęcia tego miejsca. 

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→
Szpital na ul. Traugutta we Wrocławiu. To niegdyś prężnie działająca placówka medyczna we Wrocławiu. Szpital został przeniesiony do nowoczesnego budynku przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach. Dziś budynek przy Traugutta stoi pusty, a czas nie jest dla niego łaskawy. Zobacz w galerii zdjęcia tego miejsca. Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→ fot. Małgorzata Kujda / 20. Przegląd Sztuki SURVIVAL - Archiwum Polska Press
Szpital na ul. Traugutta we Wrocławiu. To niegdyś prężnie działająca placówka medyczna we Wrocławiu. Szpital został przeniesiony do nowoczesnego budynku przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach. Dziś budynek przy Traugutta stoi pusty, a czas nie jest dla niego łaskawy. Zobacz w galerii zdjęcia tego miejsca.

Spis treści

Szpital przy ul. Traugutta we Wrocławiu to jeden z najciekawszych zabytków w Polsce. Intryguje swoją historią, architekturą i lokalizacją. To ogromny kompleks medyczny na wrocławskim Nadodrzu.

Początki szpitala przy ul. Traugutta we Wrocławiu

Jego historia zaczęła się jeszcze w XIX w. W pierwszej połowie tamtego stulecia diakonisy, czyli kobiety diakoni wyznania ewangelickiego kupiły gospodę „Pod Austriackim Cesarzem” z myślą o stworzeniu w niej lecznicy. Prowadziły szpital, aż do 1945 rok. To czyni go jedyną i tak dużą instytucją we Wrocławiu prowadzoną przez kobiety.

Szpital był sukcesywnie rozbudowywany w latach 1852-1916. Dzięki temu lecznica stała się kompleksem 10 budynków. Wszystkie wybudowane w różnych stylach architektonicznych, ale najstarszy z budynków, który dał początek szpitalowi został przebudowany w stylu modernistycznym. Cały kompleks nosił nazwę „Betania”.

Leczono tu wszystkich bez względu na wyznanie czy pochodzenie. Funkcjonowały tu oddziały chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym, ginekologicznym, zakaźnym i dla osób przewlekle chorych. W latach późniejszych znaleziono także miejsce na oddział dziecięcy.

Powojenne losy szpitala przy ul. Traugutta we Wrocławiu

Szpital nie podzielił losów miasta z czasów oblężenia Festung Breslau. Przetrwał II wojnę światową, podobnie jak całe Nadodrze. W 1945 roku otrzymał imię Tadeusza Marciniaka. Z początku zarządzało nim wojsko. Dopiero w 1957 szpital znalazł się pod jurysdykcją władz cywilnych. Z biegiem lat obiekt był modernizowany. Dobudowywano tu łączniki między budynkami czy lądowisko dla helikopterów. Szpital został zalany także w czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Obecnie budynek pustoszeje. Spowodowane to jest przeniesieniem placówki w 2015 roku do nowoczesnego budynku na zachodzie Wrocławia. Obecnie tradycja szpitala jest kontynuowana przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej przy ul. Fieldorfa na wrocławskich Stabłowicach.

Zobacz w galerii zdjęcia wnętrz opuszczonego szpitala przy ul. Traugutta we Wrocławiu

Szpital na ul. Traugutta we Wrocławiu. To niegdyś prężnie działająca placówka medyczna we Wrocławiu. Szpital został przeniesiony do nowoczesnego budynku przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach. Dziś budynek przy Traugutta stoi pusty, a czas nie jest dla niego łaskawy.  Zobacz w  galerii zdjęcia tego miejsca. 

Przesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→

Szpital przy ul. Traugutta we Wrocławiu. Pamiętacie go jeszc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto