MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szach paragonem - Fiskus zagiął parol na kolejne grupy drobnych przedsiębiorców

Łukasz Pałka
Maciej Słuczan-Orkusz w swojej pracowni wszystkie ozdoby wykonuje własnoręcznie, więc urzędnicy nie mogą się zdecydować, czy ma naliczać na kasie 7 proc. VAT-u jak przy usłudze, czy może 22 proc. jak przy sprzedaży.  FOT. WOJTEK WILCZYÑSKI
Maciej Słuczan-Orkusz w swojej pracowni wszystkie ozdoby wykonuje własnoręcznie, więc urzędnicy nie mogą się zdecydować, czy ma naliczać na kasie 7 proc. VAT-u jak przy usłudze, czy może 22 proc. jak przy sprzedaży. FOT. WOJTEK WILCZYÑSKI
Sprzedawcy części samochodowych, elektroniki, płyt CD, jubilerzy i złotnicy – wszyscy oni powinni od dzisiaj mieć kasy fiskalne. Maciej Słuczan-Orkusz prowadzi we Wrocławiu artystyczną pracownię złotniczą.

Sprzedawcy części samochodowych, elektroniki, płyt CD, jubilerzy i złotnicy – wszyscy oni powinni od dzisiaj mieć kasy fiskalne.

Maciej Słuczan-Orkusz prowadzi we Wrocławiu artystyczną pracownię złotniczą. Od dziś przy każdym kliencie będzie uruchamiał kasę fiskalną. Zapłacił za nią półtora tysiąca złotych.
– Dla takiego rzemieślnika jak ja to duży wydatek. Zwłaszcza że koszty prowadzenia działalności w tej branży i tak są olbrzymie. Takimi decyzjami dobija się rzemiosło – mówi Maciej Słuczan-Orkusz.
Według niego kasy fiskalne sprawią wiele kłopotów nie tylko złotnikom, ale i samym urzędnikom skarbowym.
– Przychodzi do mnie klientka, wybiera kolczyki, ale prosi, żeby przerobić je na wisiorek. Co mam nabić na kasie? – pyta wrocławski złotnik. – Urzędnicy skarbowi nie byli w stanie mi odpowiedzieć.
Eksperci przytakują, że obarczanie rzemieślników obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej jest zwykłym utrudnianiem życia.
– Ten pomysł jest bez sensu – twierdzi Piotr Jaworski, ekspert podatkowy z Krajowej Izby Gospodarczej. – Dotychczasowe formy rozliczania były wystarczające.
Przyznaje jednak, że wprowadzenie kas ma sens w przypadku osób sprzedających części motoryzacyjne i płyty CD.
– Tutaj chodzi o ograniczenie szarej strefy i piractwa. Chociaż wątpię, aby wszyscy dostosowali się do nowych przepisów – kręci głową Piotr Jaworski.
W myśl nowych przepisów paragon za sprzedany towar będzie musiała wydać klientowi każda osoba handlująca na giełdzie. Czy także ci, którzy chcą jedynie sprzedać swój używany sprzęt na giełdzie?
– Jeżeli zrobią to jednorazowo, to nie. Ale jeżeli zamierzają to czynić w sposób ciągły, to już tak – odpowiada Agnieszka Pasterkiewicz z resortu finansów.
Jak fiskus zamierza egzekwować nowe przepisy od przedsiębiorców?
– Masowych kontroli po 1 września nie będzie. Ale oczywiście będziemy zwracać uwagę, czy kasy pojawiły się w określonych firmach – zapewnia Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
I przypomina, że przedsiębiorca na zgłoszenie kasy ma siedem dni od momentu jej instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto