Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Synergetyczne modele myśli i działania [foto]

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Działania na rzecz dialogu cywilizacji oraz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii oraz kultury było głównym tematem piątkowej konferencji w Willi Decjusza.

Konferencję moderował dr Jerzy Marek Nowakowski (POU Centrum Wschodnie).
Lista uczestników jest długa i niezwykle znamienita. Udział wzięli m.in.: JE Febe Potgieter-Gqubule Ambasador RPA w Polsce, Jo-Anne Bishop ODIHR Warszawa, Prof. Michał Daxner z Uniwersytetu w Berlinie, Ewa Puzdrowska, reprezentująca British Council oraz Bogusław Sonik poseł do Parlamentu Europejskiego.

Głównymi tematami spotkania były: Sojusz cywilizacji, Międzykulturowi nawigatorzy, Partnerstwa i kumulatywne efekty wspólnych działań.

Jako pierwsza głos zabrała Jo-Anne Bishop. W swoim wystapieniu zwróciła uwagę uczestników konferencji na problemy zwiazane z antysemityzmem i nietolerancją różnych orientacji seksualnych. Następnie wystąpiła JE Febe Potgieter-Gqubule. Opowiedziała o burzliwych dziejach RPA, o tym jak było w tym kraju i jak jest obecnie oraz o tym, co stanowi cel i kierunek dalszych zmian w RPA.

Ostatnia wypowiadała się Ewa Puzdrowska, opowiadając o roli międzykulturowych nawigatorów. Podczas jej wykładu uczestnicy konferencji wzięli udział w eksperymencie, który miał pokazać, jak wazną rolę w kontaktach między narodami odgrywają międzykulturowi mediatorzy.

Wszyscy otrzymali czystą kartkę papieru, na której mieli napisać z czego w swoim kraju są najbardziej dumni, czym chcieliby się pochwalić przed innymi, a następnie mieli podzielić się tą myślą ze swoimi sąsiadami. W tym momencie konferencja na chwilę zaczeła żyć własnym życiem. Uczestnicy, pochłonięci opowiadaniem o tym z czego są dumni w swoich krajach zdawali się zapomnieć o tym, że są na konferencji, która toczy się w ściśle określonych ramach czasowych.

Z pomocą pospieszył dr Jerzy Marek Nowakowski, który poprosił zgromadzonych o ponowne skupienie się na konferencji. Nastepnie na polecenie Ewy Puzdrowskiej uczestnicy eksperymentu mieli zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądal ich kraj za piedziesiąt lat. Efekt należało zapisać ponownie na kartce i znów podzielić się wizją z sąsiadami.

Na koniec każdy otrzymał jeszcze jedną kartkę, na której miał napisać o jakich zmianach w swoim kraju marzy. Następnie zebrano kartki, które w międzyczasie obsługa konferencji powiesiła na korytarzu obok sali konferencyjnej, tak by wszyscy po wyjściu mogli zapoznać się z zapisanymi wypowiedziami.

Podczas tego eksperymentu wszyscy świetnie sie bawili i nie było istotne, kto pochodzi z jakiego kraju, jakiego jest wyznania, jaki ma kolor skóry, ani jakim posługuje się językiem. Nawigator spełnił swoją rolę. Zatarł granice, pokazał, jak wspólnie pracować nad tym, co dzieli i jak razem cieszyć sie z tego, co mamy najlepsze.

Z inicjatywy Hywela Ceri Jonesa, podczas konferencji wyłoniono definicję Polaka. Wygrała propozycja dziennikarza: "Polak jest bardzo elastyczny".


Czytaj też:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto