Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sycowski kościół ewangelicki obchodził 220 rocznicę poświęcenia

Beata Samulska
W obchodach udział wzięli m.in. księża ewangeliccy i katoliccy, książę Ernst Johann Biron, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica i nauczyciele
W obchodach udział wzięli m.in. księża ewangeliccy i katoliccy, książę Ernst Johann Biron, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica i nauczyciele fot. Beata Samulska
29 listopada 1789 roku Jan Wacław Zasadius poświęcił sycowski kościół ewangelicki. W tym roku obchodziliśmy 220 rocznicę tego wydarzenia. Nie obyło się bez niespodzianek

Pierwszą sprawił parafianom książę Ernst Johann Biron, potomek fundatorów świątyni, który przyjechał, by przypomnieć dzieje obiektu i podziękować sycowianom za troskę o kościół. Drugą niespodziankę z niemałą radością i satysfakcją zaprezentowali państwo Aleksandra i Krzysztof Zielnicowie. Było to nagranie brzmienia sycowskich dzwonów, które dziś znajdują się w innej parafii w Niemczech.

Książę wziął udział w nabożeństwie dziękczynnym z tej okazji. - Trudno uwierzyć, ale prawie przez sto lat od 1637 roku, kiedy spłonął kościół św. Michała, nie było w Sycowie żadnej ewangelickiej świątyni ani pastora, choć większość mieszkańców była tego wyznania - opowiadał dzieje świątyni. - Rządzący Sycowskim Państwem Stanowym hrabiowie z rodu Dohna czynili wszystko, by przywrócić tu wiarę katolicką, utrudniając dotarcie wiernym do kościołów ewangelickich w Międzyborzu, Radzowicach czy Poniatowicach.

Dopiero imiennik księcia Ernsta Johanna, jako nowy pan stanowy postarał się u cesarza Austrii o zezwolenie na budowę kościoła. - Taką uzyskał - relacjonował książę. - Na ten cel przeznaczył ze swej szkatuły sporą kwotę pieniędzy. 4 listopada 1736 roku poświęcono kaplicę wybudowaną na miejscu dawnej wozowni.
Po 1742 roku wprowadzono wolność wyznania i wielu ewangelików postanowiło powrócić do swojej wiary. W kaplicy brakowało miejsca. Syn Ernsta Johanna Peter postanowił wybudować kościół. W 1784 roku zlecił wykonanie projektu architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, którego dziełem jest m.in. berlińska Brama Brandenburska. W 1785 roku rozpoczęła się budowa świątyni w stylu klasycystycznym, a nadzór nad nią sprawował Marcin Geyer z Goszcza.

Poświęcenia dokonał 29 listopada 1789 roku królewski kaznodzieja Jan Wacław Zasadius. Kościół otrzymał imię patronów obydwu książąt: św. Jana i św. Piotra i aż do II wojny światowej utrzymywany był przez książęcy ród Bironów. Tutaj odbywały się wszelkie rodzinne nabożeństwa, a ostatnim był chrzest księcia Michaela w lutym 1944 roku. - Gdy Niemcy opuścili swoją ojczyznę, bardzo niewielu chrześcijan ewangelickich osiedliło się w Sycowie - wspominał książę Ernst Johann i opowiadał o swoich wrażeniach z pierwszego po 45 latach spotkania z Sycowem. W 1989 roku przyjechał wraz z małżonką i rodzeństwem na obchody 200 rocznicy poświęcenia kościoła zamkowego. Gospodarzem parafii był wówczas pastor Andrzej Fober. Książę wspomina, że w 1989 roku zastał zniszczoną świątynię. - Pastorowi Foberowi zawdzięczamy, że kościół na nowo błyszczy dawną świetnością - podkreślił potomek rodu Bironów. - Z wielkim wdziękiem i olbrzymią siłą przekonywał ludzi, by kościół przywrócić do dobrego stanu.

Książę Ernst Johann Biron jest jedną z osób, które finansowo wsparły remont świątyni rozpoczęty w 1999 roku wymianą witraży, a zakończony po kilku latach malowaniem wnętrza i renowacją elewacji. Pałeczkę po pastorze Foberze przejął pastor Rafał Miller, który nie raz dał dowody, że jest znakomitym duchownym i gospodarzem.

Do odnowionych, dzięki staraniom pastora Millera, perełek kościoła, należy prospekt organowy z 1854 roku wykonany przez Moritza Roberta Müllera z Wrocławia, wyposażony w instrument powstały w latach 1987-1989 i barokowe aniołki. Ciekawostką jest zwieńczenie kopuły w postaci kuli ziemskiej opasanej wężem, na której znajduje się kielich z hostią oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe z 1937 roku. Dziś już nie ma zegara, który wybijał od 1794 kwadranse i godziny. Nie ma też dzwonów, których jednak brzmienie można było usłyszeć podczas wykładu Aleksandry i Krzysztofa Zielniców "Hosanna w Sycowie 1789 roku". Dzięki staraniom pana Krzysztofa pastor niemieckiej parafii Preetz przesłała nagranie z dźwiękiem dzwonów.

Ewangelicy w Sycowie

Proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Sycowie jest pastor Rafał Miller. Obejmuje ona zasięgiem Syców, Międzybórz i Starą Hutę. Liczy około 200 parafian. Nabożeństwa odbywają się tu w niedzielę o godz. 8. Siedziba parafii znajduje się na plebanii przy ulicy Oleśnickiej 4. Przy parafii siedzibę ma też Stacja Socjalna Rycerskiego Zakonu Joannitów. W świątyni odbywają się imprezy z cyklu "Spotkania z muzyką".

Jaka była historia dzwonów?

- Ostatni niemiecki pastor z Sycowa Werner Seibt porównał ją do "Odysei" - mówił Krzysztof Zielnica. - Cztery dzwony wciągnięto na dzwonnicę 2 października 1789 roku. Obwieszczały m.in. wjazd do naszego miasta królowej Luizy, spotkanie w sycowskim zamku cara Aleksandra z królem Prus w 1813 roku. W czasie I wojny światowej dwa z nich zdjęto z wieży i przewieziono na cmentarzysko dzwonów do Hamburga. Tam miały ulec przetopieniu na łuski pocisków, jednak przerwały tę próbę i wróciły do Sycowa w 1919 roku. W styczniu 1943 roku ponownie pojawiły się na wybrzeżu portowym w Hamburgu, lecz i tym razem uniknęły losu przetopienia na łuski. Ostatecznie, w 1947 roku trafiły wraz z pastorem Seibtem do miasteczka Preetz. Być może kiedyś sycowianie ponownie usłyszą dźwięk, który radował przez 127 lat uszy naszych poprzedników? Pastor Miller zapowiada, że w przyszłości należałoby jeszcze wykonać oświetlenie świątyni na zewnątrz, przywrócić zegar i odnowić podłogę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sycowski kościół ewangelicki obchodził 220 rocznicę poświęcenia - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto