Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta u wyznawców prawosławia i grekokatolików

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wieczorem, 6 stycznia podzielą się prosforą, czyli przaśnym chlebem. Potem zasiądą do wigilijnego stołu, na którym znajdzie się dwanaście potraw, między innymi kutia.

U prawosławnych i grekokatolików zaczynają się Święta Bożego Narodzenia.
"Nawieczerie" lub "soczelnik" - tak prawosławni i grekokatolicy nazywają Wigilię, którą obchodzą 6 stycznia.

- Chrześcijanie wschodni obchodzą święta 13 dni później, bo obowiązuje nas kalendarz juliański - wyjaśnia ks. Andrzej Michalczyszyn, duszpasterz z Parafii Greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

Wigilia rozpoczyna się wieczorem od wspólnej modlitwy, następnie zgromadzeni dzielą się przaśnym chlebem zwanym prosforą.

- Chleb jest święcony w cerkwi w niedzielę poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia - wyjaśnia ks. Andrzej Michalczyszyn. - Prosfora przed wieczerzą wigilijną często jest smarowana miodem.

W Wigilię w cerkwi odprawiana jest uroczysta wieczernia


Następnie cała rodzina zasiada do wieczerzy.
- Na naszym stole pojawiają się barszcz z uszkami, zupa grzybowa czy kutia - wyjaśnia Igor Salomon, przewodniczący wrocławskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - Są też kutia czy kisełycia - kisiel z owsa. W zależności od regionu Polski, z okazji świąt przygotowane są różne specjalne potrawy, na Dolnym Śląsku są to pierogi z kaszą gryczaną, grzybami lub serem.

Na wigilijnym stole chrześcijan wschodnich, oprócz tradycyjnych dwunastu potraw, powinny się znaleźć chleb, który jest symbolem pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz będący symbolem słodyczy - miód.

Po wieczerzy wigilijnej wierni zbierają się w cerkwi na uroczystych wieczerniach. A pierwszego dnia świąt podczas mszy zwanej jutrznią we wszystkich świątyniach jest śpiewana kolęda "Chrystus się rodzi. Witajcie".

Tak jak w obrządku rzymsko-katolickim, prawosławni i grekokatolicy na Boże Narodzenie przystrajają świąteczne drzewko.

- W naszym domu choinka stanęła już 23 grudnia - wyjaśnia Igor Salomon. - Tak już się u nas przyjęło, że drzewko pojawia się przed grudniowymi świętami Bożego Narodzenia.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto