Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stypendyści Fulbrighta na Uniwersytecie Wrocławskim

Arleta
Arleta
W piątek do Wrocławia przyjechali amerykańscy stypendyści Fundacji Fulbrighta. Zanim rozpoczną staże w Polsce, zapoznają się z naszą historią i spróbują przyswoić podstawy języka polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Szkoła Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, działająca przy Uniwersytecie Wrocławskim, po raz drugi wygrała konkurs na organizację tzw. kursu orientacyjnego dla amerykańskich stypendystów. Rada Polsko-Amerykańska Komisji Fulbrighta wybrała wrocławską ofertę, spośród sześciu przedstawionych przez uczelnie z całego kraju.

Atutem wrocławskiej placówki jest z pewnością duże doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego – szkoła istnieje bowiem już ponad 30 lat. Większość lektorów to pracownicy Instytutu Filologii Polskiej, przygotowani do nauczania cudzoziemców.

W piątek 19 amerykańskich stypendystów m.in. filologów, historyków, przedstawicieli nauk społecznych, chemików i muzykologów, powitano uroczyście w Auli Leopoldina.

Trwający jeszcze weekend to dla amerykańskich gości szereg atrakcji m.in. zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu, uczestnictwo w pikniku w Jaworzynie oraz przejażdżka po Wrocławiu tramwajem „Jaś i Małgosia”. Od poniedziałku stypendyści rozpoczną lekcje polszczyzny.

Podczas swojej wizyty na Dolnym Ślasku Amerykanie wysłuchają wykładów wprowadzających do polskiej historii m.in. o burzliwych sąsiedzkich relacjach Polaków i Niemców i o dziedzictwie polskich Żydów. Podjęta zostanie także próba skonfrontowania obiegowych opinii społeczeństwa amerykańskiego o Polsce i Polakach z rzeczywistością.

W niedzielę 28 września stypendyści wyruszą do Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi oraz Warszawy. Dwóch z nich pozostanie we Wrocławiu: jeden na Uniwersytecie, drugi na Politechnice.

Fundacja Fulbrighta to amerykański program wymiany naukowej, który powstał z inspiracji senatora USA Jamesa Williama Fulbrighta w 1946 roku. W ramach tej organizacji wybitni naukowcy wyjeżdżają na staże na amerykańskie uczelnie, a amerykańscy naukowcy na staże zagraniczne. Według fundacji programy takie poszerzają wiedzę człowieka o sobie samym i o społecznościach, wśród których żyje i pracuje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto