Beata Terczyńska
Znakomite lokaty osiągnęli studenci koła naukowego PRz Racing z Politechniki Rzeszowskiej podczas ostatnich dwóch edycji zawodów Formuła Student.

W chorwackiej edycji zawodów studenci PRz Racing zajęli 2. miejsce w konkurencji Business Plan Presentation.

- Prezentacja studentów została doceniona przez cenionych sędziów wcielających się w role inwestorów - podkreśla Marta Jagiełowicz z biura prasowego Politechniki rzeszowskiej. - Podczas Endurance bolid PMT-05 po raz kolejny wykazał się niezawodnością, a równe tempo pozwoliło zająć zespołowi 4. miejsce w tej konkurencji. Solidne przygotowanie do sezonu przełożyło się na bardzo dobre wyniki w poszczególnych konkurencjach, dzięki czemu PRz Racing uplasował się na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej!

Pierwsze polskie zawody

Pierwsze w historii zawody Formuły Student rozgrywane w Polsce były sprawdzianem dla wszystkich polskich zespołów. - Dzięki pracy włożonej w ten projekt i doświadczeniu zdobytemu w poprzednich edycjach zawodów PRz Racing świetnie sobie radził podczas poszczególnych konkurencji, w rezultacie czego wygrał cztery z nich, a w pozostałych konkurencjach uplasował się na drugim miejscu. Ostatecznie zespół z naszej uczelni wywalczył 2. miejsce w klasyfikacji generalnej zaraz za zespołem z Białegostoku.

To kolejne sukcesy studentów politechniki. Pisaliśmy, że bolid studentów Politechniki Rzeszowskiej wjechał na najwyższe podium podczas zawodów Formuła Student w Czechach. Ponadto, że reprezentacja PRz Racing brała udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach Formula Student Netherlands na torze TT Circuit Assen. W zawodach składających się z 8 konkurencji zespół zdobył wysokie 2 miejsce w konkurencji Autocross oraz 3 miejsce w konkurencji Acceleration. Na zawodach liczyła się nie tylko szybkość i wytrzymałość bolidu, a także wiedza i umiejętności inżynierskie sprawdzane podczas konkurencji statycznych na zawodach.

Zbudowany przez studentów bolid PMT-05 posiada najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych przez zespół bolidów. Pojazd osiąga prędkość 100 km/h w ok. 3,5 sekundy. Silnik zastosowany w najnowszym bolidzie osiąga 95 KM.

PRz Racing to jedno z największych studenckich kół naukowych na Politechnice Rzeszowskiej. Działa od 2013 roku. działa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa a opiekunem koła jest dr inż. Piotr Strojny. Od początku swojej działalności zespół zbudował pięć autorskich konstrukcji bolidów wyścigowych.