MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci wolą Polskę

Jerzy Wójcik
Fot. Paweł Relikowski Coraz mniej studentów kusi kolorowa okładka przewodnika. Wybierają karierę w kraju Paweł Relikowski, Gazeta Wrocławska
Fot. Paweł Relikowski Coraz mniej studentów kusi kolorowa okładka przewodnika. Wybierają karierę w kraju Paweł Relikowski, Gazeta Wrocławska
Wrocławscy studenci już nie chcą do Irlandii. Planują karierę w rodzinnym mieście. Wrocławscy studenci nie chcą pracować na zmywakach w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Wrocławscy studenci już nie chcą do Irlandii. Planują karierę w rodzinnym mieście.
Wrocławscy studenci nie chcą pracować na zmywakach w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ośmiu na dziesięciu z nich deklaruje, że zanim kupi bilety na samolot do Londynu czy Dublina, będzie szukać pracy w kraju. Plany zawodowe studentów z pięciu największych ośrodków naukowych w Polsce, także tych z Wrocławia, zbadały Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i firma Accenture.
Jeszcze przed rokiem sondaże pokazywały, że ponad połowa młodych Polaków szykowała się do emigracji zarobkowej, głównie właśnie do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zmianę nastawienia studentów zauważają też wrocławscy naukowcy.
- Tu nawet nie trzeba sondaży - komentuje prof. Eugeniusz Rusiński, dziekan wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. - Chęć zrobienia kariery w kraju widzę u swoich studentów gołym okiem. To zmienia się z roku na rok. Młodzi ludzie przekonali się, że absolwenci dobrze przygotowani do konkretnego zawodu, są dziś na wagę złota na krajowym rynku pracy - twierdzi naukowiec.
Wtóruje mu dr hab. Marek Langner, fizyk z Politechniki Wrocławskiej.
- Moi studenci wyjeżdżają za granicę tylko po to, żeby zdobyć doświadczenie - zapewnia.

Langner stara się, by na trzecim i czwartym roku studenci pracowali już przy badaniach laboratoryjnych.
- Większość się sprawdza i ma ogromne szanse na pracę w Polsce, w tym przypadku w przemyśle farmaceutycznym - podkreśla wrocławski fizyk.
Ale okazuje się, że nie tylko studenci uczelni technicznych mają z góry zaplanowaną ścieżkę zawodową.
- Nie planuję szukać pracy zagranicą - deklaruje Edyta Chmiel ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. - Psychologia to w Polsce rozwijająca się dziedzina wiedzy. Są perspektywy na dobrze płatną pracę i na pewno spróbuję ją tutaj znaleźć - dodaje.

W swój przyszły zawód wierzą także studenci ekonomii, którzy przekonują, że na Dolnym Śląsku absolwenci z ich wykształceniem mogą liczyć na atrakcyjne zarobki.
- Interesują mnie jedynie praktyki zagraniczne, które pozwolą zdobyć trochę doświadczenia. Później tu wrócę - zapewnia Marcin Sawczuk, student Akademii Ekonomiczne.
Ci, którzy już skończyli studia, zdobywają doświadczenie w kraju. Magdalena Mikołajczyk jest po studiach medycznych. Znalazła pacę w szpitalu.
- Wolę zdobywać doświadczenie w zawodzie, nawet kosztem niższych zarobków na początek - deklaruje.

Karol Buśkiewicz z piątego roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim przekonuje, że nie po to wybrał wrocławską uczelnię, by później szukać szczęścia zagranicą.
- Chcę pracować w kancelarii w Polsce i widzę takie perspektywy - przekonuje.
Zdaniem Agnieszki Szefler, dyrektora kampanii społecznej "Start w Karierę PL", coraz więcej młodych ludzi myśli podobnie.
- Studenci już na trzecim roku planują karierę i najczęściej chcą pozostać w kraju. Wielu z nich korzysta z praktyk zawodowych i organizowanych na uczelniach spotkań z pracodawcami - wyjaśnia Szefler. - A skoro ogromna większość chce tutaj szukać pracy, widać, że to przynosi efekty - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto