Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci odmienią ul. Szewską

Redakcja
Studenci architektury, socjologii i urbanistyki zaplanują rewitalizację jednego z podwórek przy ul. Szewskiej.

Jak obiecuje Zarząd Zasobu Komunalnego, najlepszy pomysł zostanie zrealizowany. Projekt, w ramach którego podwórko na ul. Szewskiej (na odcinku między Kotarską a Nożowniczą) przejdzie gruntowny lifting, został zainicjowany przez Konrada Lewackiego z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Projekty powstaną podczas warsztatów, które zostały przygotowane przez Koło Naukowe Idea Twórcza Doktorantów.Wakcjibierze też udział Akademia Sztuk Pięknych.

Głowy pełne pomysłów

- Na pomysł wpadłem rozmawiając ze znajomą o rewitalizacji ul. Szewskiej - tłumaczy Konrad Lewacki. - Później zorganizowaliśmy konkurs dla studentów. Daliśmy im rysunek ulicy Szewskiej, a oni mieli przedstawić swoje wizje na jej temat - dodaje.

Tą drogą wyłoniono pięć pięcioosobowych grup, w których powstaną projekty potencjalnej rewitalizacji elewacji oraz zagospodarowania przestrzeni. Zwycięski plan nie trafi jednak do szuflady, ale zostanie zrealizowany do 2012 roku.

- To są ludzie, którzy chcą coś zrobić, mają głowy pełne świeżych pomysłów - mówi o studentach, którzy biorą udział w konkursie Konrad Lewacki. - Chcieliśmy stworzyć połączenie pomiędzy wizjami młodych ludzi, a urzędnikami ZZK i udało się nam to - dodaje.

Podwórko potrzebuje delikatnego liftingu

Na każdym etapie prace będą konsultowane z przedstawicielami ZZK, którzy doradzą młodym ludziom i powiedzą, jak daleko mogą się posunąć, m.in. pod względem finansów.

- Nie chcemy ich ograniczać konkretną kwotą, ale zakładamy, że plan będzie realizowany na infrastrukturze już istniejącej - tłumaczy Agnieszka Korzeniowska z ZZK. - To podwórko przy Szewskiej nie jest w złym stanie. Potrzebuje jedynie delikatnego liftingu - dodaje.

Również Konrad Lewacki uważa, że podwórko nie jest w dramatycznym stanie, ale należy je odnowić.
- Podwórko nie spełnia po prostu swojej roli, bo jest nijakie - twierdzi. - Szewska biegnie przez sam środek miasta, więc moim zdanie to miejsce potrzebuje wyrafinowanego designu - dodaje.

Jednym z głównych problemów ul. Szewskiej są szare, popisane elewacje


Warsztaty  i analiza Szewskiej

Warsztaty pod okiem doktorantów potrwają od 5 do 7 listopada, ale cały projekt do 10 grudnia. Studenci przeprowadzili już analizy wstępne, które przedstawili podczas zorganizowanego 19 października spotkania "Architekci vs. reszta świata".

- Podczas spotkania dyskutowaliśmy o wizjach rozwoju i odnowy ul. Szewskiej - mówi Konrad Lewacki. - Niestety, odzew ze strony mieszkańców nie był wielki. Przyszło jedynie kilka osób, chociaż z naszej analizy wynika, że chęć udziału w kształtowaniu tamtejszej przestrzeni wyraziło aż 63 proc. z nich - dodaje.

Z analizy przeprowadzonej przez organizatorów wynika, że podstawowymi problemami ul. Szewskiej są hałas, złe lokalizacje placów zabaw, zaniedbana zieleń i złe rozplanowanie komunikacji miejskiej.
- Należy doświetlić bloki, ograniczyć liczbę aut, a także uporządkować zieleń - wymienia Konrad Lewacki.

Potwierdzają to sami mieszkańcy, których zapytaliśmy o to, co im się na podwórku najbardziej nie podoba.
- Zdecydowanie stoi tu za dużo samochodów. Syn wraca z pracy i chociaż tu mieszka, to nie ma gdzie zaparkować - mówi Janina Orczyk, mieszkanka podwórka przy Szewskiej.

Problemem są też popisane i zniszczone elewacje budynków.

- Jak to wygląda, żeby w centrum miasta były takie pobazgrane ściany? - pyta pani Janina. - Gdybym złapała tych wandali, to bym im ręce powyrywała.

Mieszkańcy Szewskiej wybiorą najlepszy projekt

29 października studenci otworzą specjalną wystawę zatytułowaną "Kreatywny Wrocław / Kreatywna Szewska" w ulicznej galerii Szewska Pasja.

- Chcemy pokazać mieszkańcom, że z tą ulicą można coś zrobić - mówi Konrad Lewacki. - Podczas wystawy porozmawiamy też z mieszkańcami o tym, co chcieliby mieć na tym podwórku.

Mieszkańcy otrzymają też specjalne ankiety z pytaniami na temat ul. Szewskiej.
- Chcemy, żeby wzięli udział w naszym projekcie - tłumaczy Lewacki. - Będą też mogli zagłosować i wybrać ich zdaniem najlepszy projekt.

Efekty pracy młodych architektów będzie można oglądać od 19 listopada w ulicznej galerii Szewska Pasja.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto