Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci chcą pomóc niepełnosprawnym

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Przez godzinę nic nie widzieli. W utrzymaniu równowagi pomagała im laska dla niewidomych.

"Architektura dla wszystkich" to akcja, która ma przybliżyć nam problem osób niepełnosprawnych. By pokazać, z czym na co dzień mierzą się takie osoby, studenci architektury z Politechniki Wrocławskiej z oczami przewiązanymi przepaską wyszli na wrocławski Rynek i starali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

- Chcemy dostosować obiekty publiczne i architekturę miejską dla osób niepełnosprawnych - mówi Barbara Bulska.-W tym celu sprawdzamy, czy te miejsca są przystosowane dla osób niewidzących, niesłyszących i jeżdżących na wózku. Czy mogą korzystać ze wszystkich funkcji tych miejsc. Żeby poczuć się jak osoba niepełnosprawna będę miała na oczach opaskę, próbowaliśmy już tak chodzić i przyznam, że nie należy to do łatwych zadań.

Pierwsze zetknięcie ze światem osób niewidomych jest bardzo trudne.

- Czuję się bardzo niepewnie, nie wiem gdzie dokładnie jestem, w którym kierunku mam iść. Jeśli miałabym gdzieś podejść to na pewno z kimś, sama bym sobie nie poradziła - mówi Kalina Kanior.

Prowokacyjny happening studentów Politechniki Wrocławskiej miał skłonić mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zastanowienia nad problemem osób niepełnosprawnych

- Chcemy uwrażliwić nas samych na problemy osób niepełnosprawnych, zauważyć to na co oni zwracają uwagę, a my, pełnosprawni nie zdajemy sobie sprawy -  mówi Kamila Adamczyk, architekt krajobrazu. Dodatkowo wychodzimy w takie miejsca jak wrocławski Rynek, gdzie możemy być zauważeni jako osoby niepełnosprawne. Wydaje mi się, że Wrocław stara się być przyjaznym i to już daje mu prawo mówić, że jest przyjazny, bo widzi problem i próbuje go rozwiązać na wielu polach.

Studenci biorący udział w warsztatach przez godzinę badali wrocławski Rynek, zapisywali miejsca, w których najtrudniej poradzić sobie osobom niepełnosprawnym. Zdobyte informacje pomogą uczestnikom warsztatu w opracowaniu planu przebudowy architektury miejskiej w taki sposób, by była przyjazna osobom niepełnosprawnym.



Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto